Olej, tektura, 24 x 32,5 cm Sygnowany w p. d. rogu czarnym olejem: Jan Stanisławski. Na odwrociu pieczęć: JAN STANISŁAWSKI | ZE SPUŚCIZNY | POŚMIERTNEJ | Janina Stanisławska [podpis czarnym atramentem], ołówkiem: Popówka na Ukrainie | 1905
Jan Stanisławski po studiach matematycznych, podjął naukę malarstwa w warszawskiej Klasie Rysunkowej u W. Gersona, krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych (1884-85) u W. Łuszczkiewicza) i paryskiej pracowni C. Durana (1885-88). Podróżował do Włoch, Hiszpanii, Szwajcarii, Niemiec, Austrii, Czech; wielokrotnie wyjeżdżał na Ukrainę. Brał udział w malowaniu tła pejzażowego panoram: Berezyna (z W. Kossakiem w 1895 r. w Berlinie) i Golgota (z J. Styką w 1896 r. we Lwowie). Od 1897 r. mieszkał w Krakowie. W tamtejszej Szkole Sztuk Pięknych objął nowo utworzoną katedrę malarstwa pejzażowego. Był jednym z założycieli Towarzystwa Artystów Polskich Sztuka, powstałego w 1897 r. Był pejzażystą, który wywarł ogromny wpływ na swoich uczniów, natchnął ich ideą utrwalania rodzimych krajobrazów. Malował olejno, zajmował się też litografią. Obraz Wieś Popówka był prezentowany na wystawie pośmiertnej Jana Stanisławskiego, która miała miejsce w Warszawie w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w 1907 r. Obejmowała 50 prac artysty podarowanych przez wdowę celem spieniężenia na rzecz domu dla uczniów ASP w Krakowie.
STANISŁAWSKI Jan
Skończył studia matematyczne na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Instytucie Technologicznym w Petersburgu. Malarstwa początkowo uczył się w Klasie Rysunkowej W. Gersona w Warszawie, następnie w latach 1884-1885 w Paryżu u E. Carolusa-Durana. W Paryżu mieszkał do 1895r. W tym czasie sam doskonalił swój warsztat artystyczny oraz zaprzyjaźnił się z J. Chełmońskim. Odbył wiele podróży m.in. do Włoch, Hiszpanii, Austrii i Czech. W 1895r. przebywał w Berlinie i współpracował z W. Kossakiem przy realizacji panoramy "Przejście przez Berezynę". W 1897r. zamieszkał w Krakowie, gdzie wykładał malarstwo krajobrazowe w SSP. Wprowadził metodę studiów plenerowych, która dała początek rozwoju tego gatunku malarstwa w sztuce polskiej w początku XX w. Był współzałożycielem TAP "Sztuka". Był głównym przedstawicielem polskiego modernizmu. Malował małe, nastrojowe, syntetyczne pejzaże o szerokiej plamie barwnej. Grafiką zajmował się na marginesie malarskich zainteresowań. Był jednym z ilustratorów "Chimery", projektował plakaty. Wykonywał głównie litografie barwne, czasem drzeworyty.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl