Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
LEBENSTEIN Jan | Porwanie Europy (Enlevenement II), 1963 r.

Jan LEBENSTEIN (1930-1999)

Porwanie Europy (Enlevenement II), 1963 r.

olej/płótno, 80 x 128 cm
sygnowany i datowany l.d.: `Lebenstein 63`
opisany na odwrociu: `J.Lebenstein | Enlevenement II | Novembre 1963` i l.d. okrągła pieczątka

POCHODZENIE:
- Galeria Program, Warszawa, 2004
- kolekcja prywatna

"Lebenstein jest dla mnie malarzem ledwie uchwytnej wieloznaczności świata, w którym żyjemy" (Gustaw Herling-Grudziński)

Europa była córką króla fenickiego, Agenora, władcy miasta Sydon. Europa uważna była za najpiękniejszą kobietę swoich czasów. Często spędzała czas nad morzem, bawiąc się i tańcząc ze swymi towarzyszkami. Zeus zachwycony urodą dziewczyny, aby ją zdobyć, użył podstępu. Zamienił się w pięknego byka i pojawił na brzegu morza. Oczarowana Europa usiadła na jego grzbiecie, a Byk - Zeus porwał ją dzięki pomocy swojego brata, Posejdona, który wygładził morza dla uciekającego Zeusa. Mit o porwaniu Europy od najdawniejszych czasów przedstawiany był w sztuka plastycznych. Piękną Europę porywaną przez dorodnego byka malowali m.in. Rembrandt, Peter Paul Rubens, Paolo Veronese, w późniejszych czasach Gustave Moreau czy Jerzy Nowosielski.

Jan Lebenstein, jeden z najważniejszych polskich artystów tworzących na emigracji, urodził się w 1930 roku w Brześciu nad Bugiem, zmarł w 1999 roku w Krakowie, w czasie aranżowania swojej wystawy indywidualnej w krakowskim Międzynarodowym Centrum Kultury. W 1956 roku Lebenstein związany był z niezależnym Teatrem na Tarczyńskiej, prowadzonym we własnym warszawskim mieszkaniu przez poetę Mirona Białoszewskiego. "Figury osiowe" zostały docenione przez krytykę francuską i Jan Lebenstein otrzymał Grand Prix na 1 Międzynarodowym Biennale Malarstwa Młodych w Paryżu w 1959 roku. W roku 1960 zamieszkał we francuskiej stolicy na stałe. W jego twórczości kompozycje inspirowane mitologią grecką i rzymską pojawiają się w latach 1967-1975. Grecki mit o porwaniu Europy przedstawiony tutaj został w ujęciu niemal klasycznym, gdzie głównymi bohaterami są Zeus-Byk i piękna kobieta. Zwierzę-bóg o szalonych oczach i mocnym ciele pokrytym gęstym futrem mieści się w galerii bestii, nierealnych zwierząt pełnych wściekłości i atawistycznych popędów. Mitologiczna opowieść o porwaniu Europy fascynowała artystę, dla którego pogranicze natury człowieka i zwierzęcia stanowiło istotny temat twórczości. W wielu pracach, zwłaszcza z późniejszego okresu, o ile kobiety mają kształty człowiecze, o tyle mężczyźni są spotworniali, przypominają ni to legendarne bestie, ni to odhumanizowane stwory będące esencją biologii ludzkiej. "Porwanie Europy", namalowane przez Jana Lebensteina w 1963 roku, jest dziełem skończonym i dopracowanym. Zwarta kompozycja, oszczędna kolorystyka każe myśleć o tym obrazie jako jednym z najlepszych płócien tego artysty powstałych w 1 połowie lat 60. XX wieku.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
LEBENSTEIN Jan
Urodził się w Brześciu Litewskim, zmarł w 1999 r w Krakowie. Studiował w warszawskiej ASP pod kierunkiem A. Nachta-Samborskiego. Debiutował na wystawie Przeciw wojnie, przeciw faszyzmowi w warszawskim Arsenale w 1955 roku. W 1959 roku otrzymał Grand Prix na I Międzynarodowym Biennale Młodych w Paryżu. Od tego też czasu mieszkał na stałe we Francji. Tematy czerpał z literatury starożytnej, mitologii, Biblii. Studiował archetypy kultury, przetwarzał je na obraz malarstwa. Stworzył też cykl poświęcony wyobrażeniom prehistorycznych zwierząt. Związany ze środowiskiem paryskiej "Kultury", ilustrował wydawane tam opowiadania G. Herlinga-Grudzińskiego. Ilustrował Folwark zwierzęcy G. Orwella wydany przez Instytut Literacki, zaprojektował witraż ze scenami z Apokalipsy w kaplicy Pallotynów w Paryżu. W 1976 roku otrzymał Nagrodę Fundacji im. A. Jurzykowskiego z Nowego Jorku, a w 1987 niezależną Nagrodę im. J. Cybisa.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68   tel. kom.: 506 122 445
e-mail:
aukcje@artinfo.pl
 

Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 10 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.


Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl