olej, płótno 102 x 63,5 cm sygn. l.d.: LEBENSTEIN na odwrocie na górnej listwie napis: 117 W Kobieta w oknie [przekreślone] "Okno"; na bocznej listwie: (1956/57)
Obraz pochodzi z kolekcji Mirona Białoszewskiego.
Obraz wystawiany, reprodukowany i wzmiankowany: - Tadeusz Sobolewski, Białoszewski w sercu kraju. 30. rocznica śmierci pisarza, [w:] wyborcza.pl, 17 VI 2013; - Warszawa Białoszewska (Te leżenia, latania i transe...), kat. wystawy, Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, Warszawa 24 VI - 31 XII 2013, fot. czarno-biała z marca 1958 [M. Białoszewski niesie obraz Kobieta w oknie w trakcie przeprowadzki], s. 23 oraz fot. czarno-biała z tejże przeprowadzki [obraz oparty o ścianę], s. 27; - Anna Szawiel, Takiego Mirona nie znacie [relacja z wystawy], "Gazeta Wyborcza - Stołeczna online", 26 VI 2013. - Izabela Tomczyk, Labirynty Białoszewskiego, [w:] "Teatr" 11/2013.
Miron uwielbiał obraz "Kobieta w oknie"... [z artykułu Anny Szawiel]
Kobieta w oknie jest jedną z pierwszych prac Lebensteina o zupełnie nowej, innej wizji artystycznej, niż ta, którą artysta zadebiutował. Radykalna zmiana koncepcji nastąpiła w 1956 roku, gdy porzucił plener, a zafascynował się wnętrzem domów, z umieszczoną w nich centralnie sylwetką ludzką, a jednorodny, oparty na odmianach szarości kolor podkreślał ekspresję i dramaturgię dzieła. Obraz jest punktem wyjścia do następujących po sobie w latach 1956-1960 serii Figur we Wnętrzu, Figur Kreślonych czy Figur na Osi, gdzie Lebenstein przeprowadza swoistą metamorfozę postaci sukcesywnie eliminując jej indywidualne cechy.
LEBENSTEIN Jan
Urodził się w Brześciu Litewskim, zmarł w 1999 r w Krakowie. Studiował w warszawskiej ASP pod kierunkiem A. Nachta-Samborskiego. Debiutował na wystawie Przeciw wojnie, przeciw faszyzmowi w warszawskim Arsenale w 1955 roku. W 1959 roku otrzymał Grand Prix na I Międzynarodowym Biennale Młodych w Paryżu. Od tego też czasu mieszkał na stałe we Francji. Tematy czerpał z literatury starożytnej, mitologii, Biblii. Studiował archetypy kultury, przetwarzał je na obraz malarstwa. Stworzył też cykl poświęcony wyobrażeniom prehistorycznych zwierząt. Związany ze środowiskiem paryskiej "Kultury", ilustrował wydawane tam opowiadania G. Herlinga-Grudzińskiego. Ilustrował Folwark zwierzęcy G. Orwella wydany przez Instytut Literacki, zaprojektował witraż ze scenami z Apokalipsy w kaplicy Pallotynów w Paryżu. W 1976 roku otrzymał Nagrodę Fundacji im. A. Jurzykowskiego z Nowego Jorku, a w 1987 niezależną Nagrodę im. J. Cybisa.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji. Organizator aukcji dolicza 15% opłatę do ceny sprzedaży.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl