tempera na papierze, 22 x 23 cm sygnowana l.d.: "Figura", p.d.: "Lebenstein 61"
Jan Lebenstein studiował w latach 1948-1954 w ASP w Warszawie, m. in. w pracowniach Eugeniusza Eibischa i Artura Nachta-Samborskiego. Rok 1955 jest przełomowy dla jego twórczości - bierze udział w ogólnopolskiej wystawie młodej plastyki w warszawskim Arsenale, wtedy powstają również "Figury kreślone" i "Figury hieratyczne". Po powrocie z krótkiego pobytu w Paryżu w 1958 r. tworzy pierwsze "Figury na osi". Przełom 1963/64 przynosi zamknięcie tego cyklu. Lebenstein miał szereg wystaw indywidualnych w Paryżu, gdzie mieszkał od 1959 r. Pierwsza większa wystawa w Polsce od czasu jego wyjazdu do Paryża odbyła się w Muzeum Narodowym we Wrocławiu w 1973 r., rok 1992 przyniósł retrospektywę artysty w galerii "Zachęta".
LEBENSTEIN Jan
Urodził się w Brześciu Litewskim, zmarł w 1999 r w Krakowie. Studiował w warszawskiej ASP pod kierunkiem A. Nachta-Samborskiego. Debiutował na wystawie Przeciw wojnie, przeciw faszyzmowi w warszawskim Arsenale w 1955 roku. W 1959 roku otrzymał Grand Prix na I Międzynarodowym Biennale Młodych w Paryżu. Od tego też czasu mieszkał na stałe we Francji. Tematy czerpał z literatury starożytnej, mitologii, Biblii. Studiował archetypy kultury, przetwarzał je na obraz malarstwa. Stworzył też cykl poświęcony wyobrażeniom prehistorycznych zwierząt. Związany ze środowiskiem paryskiej "Kultury", ilustrował wydawane tam opowiadania G. Herlinga-Grudzińskiego. Ilustrował Folwark zwierzęcy G. Orwella wydany przez Instytut Literacki, zaprojektował witraż ze scenami z Apokalipsy w kaplicy Pallotynów w Paryżu. W 1976 roku otrzymał Nagrodę Fundacji im. A. Jurzykowskiego z Nowego Jorku, a w 1987 niezależną Nagrodę im. J. Cybisa.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl