tusz, akwarela, papier milimetrowy, 23,2 x 17 (w świetle passe-partout) sygn. p. d.: Lebenstein 61, napis l. d.: "figure
Studia artystyczne odbył w warszawskiej ASP pod kierunkiem K. Tomorowicza, E. Eibischa i A. Nachta-Samborskiego. Dyplom uzyskał w 1954. Zadebiutował w 1955 na Ogólnopolskiej Wystawie Młodej Plastyki "Przeciw wojnie, przeciw faszyzmowi" prezentując pejzaże z przedmieść Warszawy. W 1956 podjął współpracę w Teatrem na Tarczyńskiej M. Białoszewskiego. W 1959 otrzymał Grand Prix na I Międzynarodowym Biennale Młodych w Paryżu. W tym samym roku osiadł na stałe w Paryżu, gdzie związał się z intelektualno-literackimi kręgami "Kultury". Jego spuścizna artystyczna koncentruje się wokół cyklów i serii malarskich takich jak "Figury we wnętrzu", "Figury hieratyczne", "Figury osiowe", "Bestiarium" i "Pergamon". Lebenstein przetwarzał w nich, trawestował i parafrazował motywy zaczerpnięte z literatury, głównie z Biblii i antycznej mitologii. W jego pracach ujawnia się też fascynacja reliktami archaicznych kultur - asyryjskiej, babilońskiej i egipskiej. Oferowany rysunek to jedna z wczesnych "figur osiowych" tworzonych przez artystę w latach 1960. Przyjaciel malarza, krytyk sztuki Konstanty Jeleński nazwał je "zaszyfrowanymi pieczęciami Erosa i Thanatosa. Prezetowana praca nawiązuje do tworzonych jeszcze w Polsce, przed emigracją do Francji w roku 1959 "figur kreślonych", o czym świadczy użycie przez Lebensteina ulubionego we wczesnym okresie twórczości papieru milimetrowego.
LEBENSTEIN Jan
Urodził się w Brześciu Litewskim, zmarł w 1999 r w Krakowie. Studiował w warszawskiej ASP pod kierunkiem A. Nachta-Samborskiego. Debiutował na wystawie Przeciw wojnie, przeciw faszyzmowi w warszawskim Arsenale w 1955 roku. W 1959 roku otrzymał Grand Prix na I Międzynarodowym Biennale Młodych w Paryżu. Od tego też czasu mieszkał na stałe we Francji. Tematy czerpał z literatury starożytnej, mitologii, Biblii. Studiował archetypy kultury, przetwarzał je na obraz malarstwa. Stworzył też cykl poświęcony wyobrażeniom prehistorycznych zwierząt. Związany ze środowiskiem paryskiej "Kultury", ilustrował wydawane tam opowiadania G. Herlinga-Grudzińskiego. Ilustrował Folwark zwierzęcy G. Orwella wydany przez Instytut Literacki, zaprojektował witraż ze scenami z Apokalipsy w kaplicy Pallotynów w Paryżu. W 1976 roku otrzymał Nagrodę Fundacji im. A. Jurzykowskiego z Nowego Jorku, a w 1987 niezależną Nagrodę im. J. Cybisa.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl