olej, płótno 116,5 x 47,5 cm sygn. l.d.: LEBENSTEIN 61 sygn. na odwrocie na płótnie l.g.: Lebenstein | 1961 | Barbe assyrienne | 100 x 50 | huile śr.g.: Lebenstein | 1961 | „Barbe assyrienne“ na górnym krośnie data: 1961 oraz zamazane napisy na odwrocie na krosnach nalepki: – nalepka transportowa ART TRANSIT S.A. z danymi obrazu; – CBWA Zachęta z danymi obrazu; – Expo Zachęta | Varsovie | 4/32/N0
* droit de suite
Lebenstein nie miał zamiaru ścigać się ze stadem awangardy. Przeciwnie, właśnie w jej światowym centrum, w Paryżu, zrozumiał, że droga do nowoczesności prowadzi paradoksalnie wstecz, poprzez mroki prehistorii i kręgi kultur starożytnych Mezopotamii, Babilonu, Akadu, starożytnej Hellady. (...) Wkraczając w podziemia Luwru, artysta nie traci kontaktu z rzeczywistością. Równie realne jak w muzealnych salach demony dostrzega na nocnych ulicach Paryża. Te ostatnie nazywa „nocnymi aniołami“. W podziemiach Luwru w reliefach i rzeźbach Sumeru, Akadu, Babilonu, podobnie jak w realnej codzienności, mieszkają demony barbarzyństwa. „Była to sztuka często demoniczna, na pewno mało humanistyczna w naszym pojęciu, pełna przesądów i demonów – interpretuje artysta. – Ale jeżeli idzie o demony, to bądźmy tutaj trochę bardziej skromni, bo w zasadzie tych demonów, to pomimo XXI wieku żeśmy się ich tak bardzo nie pozbyli, dalej są aktualne, i to bardzo mocno“. Łukasz Kossowski Jan Lebenstein 1930-1999, Warszawa 2006
LEBENSTEIN Jan
Urodził się w Brześciu Litewskim, zmarł w 1999 r w Krakowie. Studiował w warszawskiej ASP pod kierunkiem A. Nachta-Samborskiego. Debiutował na wystawie Przeciw wojnie, przeciw faszyzmowi w warszawskim Arsenale w 1955 roku. W 1959 roku otrzymał Grand Prix na I Międzynarodowym Biennale Młodych w Paryżu. Od tego też czasu mieszkał na stałe we Francji. Tematy czerpał z literatury starożytnej, mitologii, Biblii. Studiował archetypy kultury, przetwarzał je na obraz malarstwa. Stworzył też cykl poświęcony wyobrażeniom prehistorycznych zwierząt. Związany ze środowiskiem paryskiej "Kultury", ilustrował wydawane tam opowiadania G. Herlinga-Grudzińskiego. Ilustrował Folwark zwierzęcy G. Orwella wydany przez Instytut Literacki, zaprojektował witraż ze scenami z Apokalipsy w kaplicy Pallotynów w Paryżu. W 1976 roku otrzymał Nagrodę Fundacji im. A. Jurzykowskiego z Nowego Jorku, a w 1987 niezależną Nagrodę im. J. Cybisa.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji dolicza 18% opłatę do ceny sprzedaży.
Do wybranych obiektów doliczona będzie opłata droit de suite.
Do wybranych obiektów, do wylicytowanej ceny oprócz innych kosztów zostanie doliczony podatek graniczny VAT 8%.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl