Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
LEBENSTEIN Jan | BALLON-BABA, 1969

Jan LEBENSTEIN (1930-1999)

BALLON-BABA, 1969

olej, akryl, płótno
130 x 81 cm
sygn. l.d.: LEBENSTEIN; p.d.: 1969
na odwrocie na płótnie sygnatura i napis: LEBENSTEIN | "BALLON-BABA" | 1969 | 60 M
na środkowym krośnie nalepki:
- CBWA - Zachęta Warszawa z danymi obrazu;
- Ballon-baba, 1969 | wł. artysty.

Tym, co zaczyna dominować, jest kobiecość.

Zmiana ta, podobnie jak wszystkie metamorfozy w sztuce Lebensteina, stanowi konsekwencję dzieł ostatnich, ale także i wcześniejszych. Pojawiające się na jego obrazach od około 1966 roku figury, tak bliskie "Wenus" z Willendorfu, maja pierwowzory w niektórych, wspomnianych poprzednio rysunkach z wczesnego okresu twórczości. Niemieszczące się wówczas w głównym nurcie jego zainteresowań, wykonane pod wpływem chwilowej fascynacji, znajdują one teraz swoje uzasadnienie ideowe. Znajdują je w nowym okresie twórczości, w nowej fazie kosmogonii.
Ekspresyjne postacie z lat pięćdziesiątych, późniejsze kobiety-idole, kobiety-znaki sakralne, kobiety ze "Szkicownika intymnego", bezczeszczone przez Minotaura, odradzają się w zupełnie nowej roli. Personifikują płodność i sprzedajny seks, siłę biologiczną i występek, są matkami i kochankami zarazem.

Synteza Wielkiej Matki z wielką ladacznicą dokonuje się w tych pracach według stale obowiązującej zasady jedności przeciwieństw. Dawna oś pionowa istnieje tu przede wszystkim w planie mentalnym. Jej znakiem jest teraz tylko wyraźna linia kręgosłupa przedstawionych postaci. Dokumentuje ona związek między pracami wcześniejszymi i późniejszymi - jest jakby herbem odrębnego typu stworzeń. [...]

W latach 1966-1968 potężne figury kobiet prezentowane są we wnętrzach, na klatkach schodowych podrzędnych hotelików, samotnie lub w otoczeniu mniej lub bardziej fantastycznych postaci. Pojawiają się w różnych wersjach, w różnych technikach plastycznych.

Mariusz Hermansdorfer, Jan Lebenstein,
Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Wrocław 2013, s. 9-10

Por. np., reprodukowane w cytowanym katalogu, litografię Ballon-Baba (Balon pupa) z 1966 roku (kat. nr 90, il. s. 55) lub akryl Corps Propre (Ciało własne) z 1967 (kat. 25, il. s. 58).

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
LEBENSTEIN Jan
Urodził się w Brześciu Litewskim, zmarł w 1999 r w Krakowie. Studiował w warszawskiej ASP pod kierunkiem A. Nachta-Samborskiego. Debiutował na wystawie Przeciw wojnie, przeciw faszyzmowi w warszawskim Arsenale w 1955 roku. W 1959 roku otrzymał Grand Prix na I Międzynarodowym Biennale Młodych w Paryżu. Od tego też czasu mieszkał na stałe we Francji. Tematy czerpał z literatury starożytnej, mitologii, Biblii. Studiował archetypy kultury, przetwarzał je na obraz malarstwa. Stworzył też cykl poświęcony wyobrażeniom prehistorycznych zwierząt. Związany ze środowiskiem paryskiej "Kultury", ilustrował wydawane tam opowiadania G. Herlinga-Grudzińskiego. Ilustrował Folwark zwierzęcy G. Orwella wydany przez Instytut Literacki, zaprojektował witraż ze scenami z Apokalipsy w kaplicy Pallotynów w Paryżu. W 1976 roku otrzymał Nagrodę Fundacji im. A. Jurzykowskiego z Nowego Jorku, a w 1987 niezależną Nagrodę im. J. Cybisa.
Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji dolicza 18% opłatę do ceny sprzedaży (w tym zawarty jest podatek VAT i droit de suite).

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl