Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
KUCZ Jan | Bez tytułu

Jan KUCZ (ur. 1936r.)

Bez tytułu

ceramika, tkanina;
wys. 15 cm, szer. 25 cm, głęb. 24 cm.

Rzeźbiarz, twórca znanych pomników, ale też instalacjonista i autor sytuacji rzeźbiarskich bliskich działaniom z pogranicza różnych obszarów sztuki. Charakterystyczną cechą pewnej części jego twórczości jest podnoszenie obiektów wykonanych z nietrwałych materiałów: płótna, szmat, lin, płaszczy, poduszek, worków do rangi dzieł wykonanych w szlachetnych materiałach. Jan Kucz wyraża w ten symboliczny sposób swój stosunek do życia i śmierci, tego, co szybko przemija i prób utrwalenia skończoności życia. Jest artystą znanym z projektów i realizacji pomnikowych, choć, jak wiadomo, wielokrotnie jego projekty zwyciężały w konkursach, nie były jednak później realizowane. Taki los nie spotkał jego projektu pomnika kardynała Stefana Wyszyńskiego, który został zrealizowany w Częstochowie w 1997 roku. Artysta znany jest z realizacji znakomitych rzeźbiarskich dzieł portretowych: Jana Pawła II, kardynała Stefana Wyszyńskiego, Jana Kochanowskiego. Urodzony w Zarzeczu w 1936 roku. Studiował na ASP w Warszawie na Wydziale Rzeźby w latach 1955-1961. Dyplom zrealizował u Franciszka Strynkiewicza. Od 1960 roku pracował na Rzeźbie. W latach 1985-1987 piastował funkcję prorektora uczelni. Był członkiem ważnej dla sztuki polskiej grupy artystycznej Rekonesans, działającej z różnym natężeniem w latach 1964-1992. Profesor zwyczajny.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
KUCZ Jan
Mature uzyskał w 1955r. w Liceum Sztuk Plastycznych w Bielsku - Bałej. Studiowała w pracowni Franciszka Strynkiewicza w ASP w Warszawie. Na tej uczelni prowadzi pracownie rzeźby. Od 1989 jest profesorem tej uczelni. W latach 1986-90 członek ZG ZPAP. W latach 1984-86 prorektor ASP w Warszawie. W latach 1992-2020 członek rady Artystycznej Szkolnictwa Wyższego MKiS. W latach 1985-90 członek Komisji Artystycznej Archidiecezji w Warszawie. W latach 1992-2002 członek Rady Artystycznej Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. W latach 1964-92 członek Grupy " Rekonesans". Od 2003r. członek Centralnej Komisji ds. Tytuło Naukowych i Profesorskich. W latach 1969-2004 kilkanaście wystaw indywidualnych. Udział w wystawach zbiorowych za granicą: Haga, Madryt, Lizbona, Barcelona, Paryż, Moskwa. W latach 1970-74 - laureat dwu złotych i jednego srebrnego madalu na Warszawskich festiwalach Sztuk Pięknych. W 1982r. udział w XL Biennale Sztuki w Wenecji. Laureat kilkunastu nagród głównych na ogólnopolskich konkursach na pomniki. Realizacje portretowe i pomnikowe: pomniki Fryderyka Chopina w Dusznikach Zdroju i we Wrocławiu; Gustawa Morcinka w Skoczowie, kardynała Stefana Wyszyńskiego w częstochowie; papieża Jana Pawła II w kaliszu; prezydenta Cyryla Ratajskiego w Poznaiu. Portrety: Mikołaja Góreckiego i Wojciecha Kilara - Filharmonia w Bydgoszczy; Herberta von Karajana w Hamburgu; Gustawa Holoubka dla Teatru polskiego w Warszawie; Nagrody i odznaczenia: 1983 - Złoty Krzyż Zasługi; 1992 - Nagroda Ministra Kultury i Sztuki za pracę pedagogiczną i artrystyczną. 2001 - Nagroda św. Brata Alberta za pomniki kardynała Wyszyńskiego i papaieża Jana Pawła II.
Informacje dla kupujących:

Aukcja organizowana przez Towarzystwo Przyjaciół ASP w Warszawie we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie.

Autor not biograficzno-artystycznych:
prof. Artur Winiarski Wydział Malarstwa ASP w Warszawie


Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji dolicza 18% opłatę do ceny sprzedaży.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl