technika własna/deska, 56 x 46 cm sygnowany u dołu: `Gotard` (trudno czytelnie)
Estymacja 50 000 - 70 000 zł
Jan Gotard całe życie związany był z Warszawą - tu urodził się w 1898 roku, tutaj został rozstrzelany na ulicy w trakcie łapanki w 1943 roku. Początkowo studiował prawo na Uniwersytecie Warszawskim, wkrótce jednak zaczął uczęszczać na prywatne kursy malarstwa Konrada Krzyżanowskiego. W talach 1923 - 27 studiował w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych u Tadeusza Pruszkowskiego i Władysława Skoczylasa. Poprzez pracownię Pruszkowskiego był związany z nowatorskimi ugrupowaniami uczniów z tej pracowni - Bractwo św. Łukasza. W jego malarstwie najważniejsze były portrety. Najczęściej ludzie z najbliższego otoczenia artysty przyjaciele - malarze czy prości ludzie zajęci codziennymi, prostymi czynnościami - kobieta szyjące czy dziergająca na drutach, mężczyzna układający pasjansa. Wszyscy uwiecznieni przez niego ludzie są wyrazistymi postaciami, o zindywidualizowanych cechach psychologicznych. Przyjaciel artysty, malarz i grafik Wiktor Podoski tak pisał o jego sztuce: "Nie jest w stanie nikogo naśladować, nie może, nie potrafi być kimś innym, tylko sobą. Choćby nawet chciał. Byłby takim w każdym miejscu i czasie. Stajemy przed obrazem jak przed faktem dokonanym. Ale tu faktem jest ta indywidualność, drapieżna w swej bezwzględności. Można jej ulec lub odejść. Nie można jej poprawiać."
"Nie jest w stanie nikogo naśladować, nie może, nie potrafi być kimś innym, tylko sobą. Choćby nawet chciał. Byłby takim w każdym miejscu i czasie. Stajemy przed obrazem jak przed faktem dokonanym. Ale tu faktem jest ta indywidualność, drapieżna w swej bezwzględności. Można jej ulec lub odejść. Nie można jej poprawiać." (Wiktor Podoski) "Gotard malował głównie portrety i studia portretowe, traktowane rodzajowo. [...] cechowała je ostrość i pewność rysunku, precyzja szczegółów, skłonność do wzmagających ekspresję przerysowań stosowanie carravagiowskiego ciemnego tła i koloru lokalnego." (Hanna Kubaszewska)
GOTARD Jan
Urodził się w 1898 r w Warszawie, zginął w 1943 r w Warszawie. Prywatne studia u K.Krzyżanowskiego oraz w pracowniach T. Pruszkowskiego i W. Skoczylasa w warszawskiej SSP. Współzałożyciel Bractwa św. Łukasza. W latach 1929-37 asystent T. Pruszkowskiego w warszawskiej ASP. Uprawiał malarstwo portretowe, w fantastyczno-groteskowych kompozycjach nawiązywał do sztuki Boscha i P. Bruegla.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 22 818 94 68 tel. kom.: 506 122 445 e-mail:aukcje@artinfo.pl
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl