Olej, dykta; 49,5 x 69,5 cm Sygnowany p. d.: Rubczak
Udział w wystawach: Kolory morza - Twórczość Jana Rubczaka. II wystawa z cyklu "Polscy artyści o morzu", Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku, Gdańsk, 2004, poz. kat. 7.
Obraz przedstawia widok na prowansalski port w Martiques, z kanałem St. -Sebastian i pływającymi po nim żaglówkami. Na pierwszym planie urwisty brzeg oraz łodzie. Perspektywę obrazu zamykają rozświetlone słońcem budynki z dominującą nad miastem budowlą sakralną. Jan Rubczak - malarz i grafik. Studia rozpoczął w l. 1904-09 w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych u F. Cynka i J. Pankiewicza. Doskonalił się w technice grafiki w lipskiej Akademii Sztuk Graficznych. Ponadto uczył się w Monachium i Académie Colarossi w Paryżu. Tam też przez wiele lat mieszkał i pracował (1917-24). Stamtąd wyjeżdżał w podróże do Włoch, Hiszpanii, Holandii i Anglii. W 1917 r. otworzył w Paryżu własną szkołę grafiki. Podobną prowadził, po powrocie do kraju, od 1924 r. w Krakowie. Należał do Towarzystwa Artystów Polskich Sztuka, był jednym z założycieli Towarzystwa Artystów Polskich w Paryżu i Cechu Artystów Plastyków Jednoróg. Często wystawiał w Polsce. W Paryżu był związany z Galerie du Musée Crillon. W swojej twórczości podejmował rozmaite tematy: malował pejzaże, widoki miejskie, wnętrza, portrety, martwe natury z kwiatami. Malarstwo artysty pozostawało pod wpływem J. Pankiewicza i P. Cezanne`a.
RUBCZAK Jan (Dubczak)
Rubczak /właściwe nazwisko Dubczak/ Jan - urodził się w 1884 r w Stanisławowie, zamordowany przez Niemców w Auschwitz w 1942. Studia w krakowskiej ASP w latach 1904-1911 pod kierunkiem F. Cynka i J. Pankiewicza, w Akademie für Graphische Künste und Buchgewerbe w Lipsku oraz w Academie Colarossi w Paryżu. Przebywał w Paryżu w latach 1915 - 1923. Od 1924 r prowadził w Krakowie prywatną Wolną Szkołę Malarstwa. Członek TAP "Sztuka", współzałożyciel Cechu Artystów Plastyków "Jednoróg". Wystawiał w kraju, brał udział w paryskich Salonach, reprezentował polską sztukę na międzynarodowych wystawach. Malował pejzaże i dekoracyjne martwe natury w realistycznej manierze, często w jaskrawych barwach. Uprawiał także akwarelę, jego grafiki zaliczane są do najwybitniejszych osiągnięć polskiej grafiki. Grafiką zajął się ok 1908, uprawiał techniki metalowe (akwaforta i aqkwatinta) oraz litografię. Interesował się głównie pejzażem i architekturą.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl