Olej na płótnie 73,5 x 60,5 cm Sygnowany p.d. - "Rubczak" Wystawiany- Polski Paryż. École de Paris.
Kolekcja Wojciecha Fibaka, Muzeum Narodowe w Szczecinie, XII. 1999 - III. 2000 r. Literatura- Polski Paryż. École de Paris. Kolekcja Wojciecha Fibaka, katalog wystawy, Szczecin 1999, s. 67 (reprodukcja). W latach 1904-1909 studiował malarstwo i grafikę w ASP w Krakowie; na dalsze studia wyjechał do Lipska, Monachium, a następnie do Paryża, gdzie osiadł na dłużej. Stamtąd odbywał podróże artystyczne do Włoch, Hiszpanii i Anglii. Jego malarstwo - najpierw pod wpływem Pankiewicza, później na podstawie własnych obserwacji - nawiązywało do Cézanne`a. Najczęściej malował pejzaże. W 1917 podjął pracę pedagogiczną w szkole malarstwa w Paryżu. Od 1925 r. należał do Cechu Artystów Plastyków "Jednoróg". W 1926 r. powrócił do Polski i zamieszkał w Krakowie. Pracował w Wolnej Szkole Malarstwa Ludwiki Mehofferowej, był także asystentem w katedrze grafiki w ASP. Podczas wojny został aresztowany w Krakowie i zginął w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu.
RUBCZAK Jan (Dubczak)
Rubczak /właściwe nazwisko Dubczak/ Jan - urodził się w 1884 r w Stanisławowie, zamordowany przez Niemców w Auschwitz w 1942. Studia w krakowskiej ASP w latach 1904-1911 pod kierunkiem F. Cynka i J. Pankiewicza, w Akademie für Graphische Künste und Buchgewerbe w Lipsku oraz w Academie Colarossi w Paryżu. Przebywał w Paryżu w latach 1915 - 1923. Od 1924 r prowadził w Krakowie prywatną Wolną Szkołę Malarstwa. Członek TAP "Sztuka", współzałożyciel Cechu Artystów Plastyków "Jednoróg". Wystawiał w kraju, brał udział w paryskich Salonach, reprezentował polską sztukę na międzynarodowych wystawach. Malował pejzaże i dekoracyjne martwe natury w realistycznej manierze, często w jaskrawych barwach. Uprawiał także akwarelę, jego grafiki zaliczane są do najwybitniejszych osiągnięć polskiej grafiki. Grafiką zajął się ok 1908, uprawiał techniki metalowe (akwaforta i aqkwatinta) oraz litografię. Interesował się głównie pejzażem i architekturą.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl