Łodzie na przystani, początek lat dwudziestych XX wieku
olej, tektura; 31 x 41 cm sygnowany po lewej stronie na dole: Jan Rubczak
Jan Rubczak studiował w Krakowie w Akademii Sztuk Pięknych w latach 1904-1911, a następnie w Akademie fuer Graphische Kuenste und Buchgewerbe w Lipsku i Academie Colarossi w Paryżu. Uprawiał malarstwo i grafikę warsztatową. Malował pejzaże, motywy architektoniczne, wnętrza, portrety. Jego twórczooć rozwinęła się pod wpływem malarstwa P. CezanneŐa i J. Pankiewicza. Działał w Paryżu, gdzie od roku 1917 miał własną szkołę grafiki, podobną założył w Krakowie w 1924 roku. Należał do Towarzystwa Artystów Polskich Sztuka, wystawiał z grup Formiści w latach 1917-1922, był członkiem grupy Jednoróg. Motywy francuskich portów i morza pojawiły się w twórczości Rubczaka około 1910 roku. Zapewne pierwsze z nich wystawione zostały na pokazie kolekcji jego dzieł w TZSP w 1911. (...) Zachowało się kilkanaście przedstawień portów, które wobec braku danych trzeba datować na lata od 1913 do poczatku lat trzydziestych (na około 1932 datowany jest Pejzaż nadmorski z Muzeum Narodowego w Krakowie, poz. katalogu zbiorów 1090). Artysta często powtarzał motywy bretońskich czy śródziemnomorskich portów. (...) Seria innych obrazów łączy się z Concarneau. (...) To rozróżnienie między wcześniejszymi zapewne z lat 1913 - około 1920 motywami z okolic Marsylii a późniejszymi motywami z Concarneau z około 1930 pozwoli zasugerować datowanie przedmiotu ekspertyzy - obrazu Łodzie na przystani. Z pejzażami spod Marsylii łączy ten obraz bardzo zbliżone przedstawienie rybackich łodzi i żaglówek. (...) [Obraz] powstał nieco później, może już na początku lat dwudziestych i zapowiada następny okres, łączący się z analizowanymi pejzażami z Corncarneau. (cytat z ekspertyzy)
RUBCZAK Jan (Dubczak)
Rubczak /właściwe nazwisko Dubczak/ Jan - urodził się w 1884 r w Stanisławowie, zamordowany przez Niemców w Auschwitz w 1942. Studia w krakowskiej ASP w latach 1904-1911 pod kierunkiem F. Cynka i J. Pankiewicza, w Akademie für Graphische Künste und Buchgewerbe w Lipsku oraz w Academie Colarossi w Paryżu. Przebywał w Paryżu w latach 1915 - 1923. Od 1924 r prowadził w Krakowie prywatną Wolną Szkołę Malarstwa. Członek TAP "Sztuka", współzałożyciel Cechu Artystów Plastyków "Jednoróg". Wystawiał w kraju, brał udział w paryskich Salonach, reprezentował polską sztukę na międzynarodowych wystawach. Malował pejzaże i dekoracyjne martwe natury w realistycznej manierze, często w jaskrawych barwach. Uprawiał także akwarelę, jego grafiki zaliczane są do najwybitniejszych osiągnięć polskiej grafiki. Grafiką zajął się ok 1908, uprawiał techniki metalowe (akwaforta i aqkwatinta) oraz litografię. Interesował się głównie pejzażem i architekturą.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl