akryl, płótno; 197 x 441 cm (wymiar całości), 197 x 147 cm (wymiar każdej części); sygn., dat. i opis na odwrocie: Jan Dobkowski / "TANIEC ŻYCIA" 1994 ROK / AKRYL / 197 x 441 cm, oraz informacja o części tryptyku
Monumentalna praca Jana Dobkowskiego z 1994 roku ukazuje dwie kobiety w układzie tanecznym. Zarówno bujność ich kształtów, ogromne fryzury, pokrywające je wyraziste kolory jak i same ruchy przywodzą na myśl tańczące szamanki w szaleńczym transie. Ukazane na czarnym tle (pokrywającym nieomal całą część prawej kwatery tryptyku) wydają się być tajemniczymi zjawami. Artysta poruszał w swoich pracach temat tańca niezwykle często wierząc, że wydobywa on w człowieku pierwotne potrzeby, wyzwalając go i dając mu szczęście. Obraz przesiąknięty jest zdecydowanym i nieskrywanym erotyzmem. Przedstawione na nim młode kobiety ukazane w przyciągających barwach, zapraszają do dołączenia się do tytułowego "tańca życia". Jan Dobkowski odważnie traktował problem seksualności człowieka, podchodząc do niej jako do czegoś pierwotnego i niezbędnego dla ludzkiej natury, celowo ukazując ją czasem w sposób aż przesadny czy nawet groteskowy. Prace artysty wyróżniają się silnym spłaszczeniem form i linearyzmem. Sam tak mówił od swojej twórczości "W linearyzmie żyję. Wokół siebie widzę wielką sie, w niej tkwię. To, co rzeczywiste - poprzez fakt, że złożone jest z linii - staje się abstrakcyjne. Linia jest najważniejsza. Linia to myśl." Ten linearyzm połączony został w oferowanym dziele z czystymi, radosnymi barwami, którymi artysta namalował postacie kobiet, silnie kontrastując je z matową czernią tła. To wszystko połączane z imponującymi wymiarami tworzy dzieło niezwykle dekoracyjne i wręcz hipnotyzujące.
DOBKOWSKI Jan
Urodził się w Łomży. Ukończył warszawską Akademię Sztuk Pięknych w 1962 roku w pracowniach J. Studnickiego i J. Cybisa. W 1967 roku, wraz z Jurym Zielinskim zorganizował w Klubie Medyka w Warszawie wystawę Neo-Neo-Neo. Na jego obrazach pojawiały się tylko cztery kolory: czerwony, zielony, błękitny i żółty. Podwójna Dziewczyna, obraz namalowany w 1968 roku - jest jego pierwszym dziełem zielono-czerwonym, obecnie jest częścią kolekcji muzeum Guggenheim. W roku 1972 wyjechał do Nowego Jorku. W 1980 powstał cykl obrazów i rysunków Erotikon, później Nadzieja i Mrok oraz Albo - albo. Zabronione przez cenzurę prace z okresu stanu wojennego charakteryzuje pesymizm: Złe przeczucie, Zaduszki, Pogrzeb, pamięci księdza Jerzego Popieluszki.
Stypendysta Kościuszko Foundation w Nowym Jorku.
Zwycięzca Nagrody Pamięci C.K. Norwida.
Zwycięzca Nagrody Pamięci J.Cybisa.
Honorowe obywatelstwo Łomży.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji. Organizator aukcji dolicza 18% opłatę do ceny sprzedaży.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl