Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
MONIUSZKO Jan Czesław | Scena dworska

Jan Czesław MONIUSZKO (1853-1908)

Scena dworska

olej/płótno, 50 x 75 cm
sygnowany p.d.: `I. Moniuszko`

"Jeżeli pragnąć określić stanowisko malarza w sztuce, weźmiemy za probierz miarę jego talentu, to śmiało rzec można, że Moniuszko był wielkim artystą. Natura nie poskąpiła mu niczego. Cechy charakterystyczne jego indywidualności to zbiór przymiotów właściwych najpotężniejszym organizacjom twórczym. Posiadał on wśród składowych części swego organizmu artystycznego bogactwo fantazji, wrodzony talent, który mu pozwalał objąć najszersze horyzonty, smak subtelny, który go chronił od banalności, poczucie koloru, męską tężyznę biorącą swój początek w rdzennie polskiej tradycji. Wszystkie te przymioty są mu wrodzone, przyszedł on z niemi na świat, jak śpiewak o potężnej skali głosu, albo kobieta o cudownych rysach twarzy. Wszak był on synem nieśmiertelnego twórcy "Halki" pierwiastki instynktów czystej, wielkiej sztuki, odziedziczył we krwi, w skłonnościach ducha, w intuicyjnie odczutych wzlotach ku podniebnym wyżynom". H. Piątkowski, Tygodnik Ilustrowany 1908, półrocze II, nr 27, s. 539

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
MONIUSZKO Jan Czesław
Syn kompozytora Stanisława - od roku 1871 uczył się malarstwa w warszawskiej Klasie Rysunkowej u Wojciecha Gersona i Antoniego Kamińskiego, a także prywatnie u Gersona i B.Dziadulewicza. W roku 1878 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu. Malował sceny rodzajowe, historyczne, historyczno-rodzajowe i religijne. Jego dzieła wyróżniają się dobrą kompozycją, barwnością, wyczuciem nastroju i stylu epok historycznych, przy czym najbliższe były mu czasy stanisławowskie. W1879r. na wystawie w warszawskiej Zachęcie, zwrócił uwagę krytyki obrazem Pierwsze spotkanie Jadwigi z Jagiełłą. Wielokrotnie wystawiał w Zachęcie, w Salonie Krywulta, Salonie Ungra i Salonie Artystycznym gdzie w roku 1905 odbyła się zbiorowa wystawa jego prac (ok. 50 obrazów). Wystawiał także w Krakowie, w Łodzi i w Kijowie.
Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl