olej, płótno; 81 x 100 cm; sygn. p. d.: J.Cybis; napis autorski na blejtramie czarną farbą: J. CYBIS ... WIEŚ:... 1959 r. 81 x 100 [ tytuł nie w pełni możliwy do odczytania, częściowo zaklejony przez późniejsze nalepki wystawowe]; na odwrocie, na blejtramie papierowa nalepka z odręcznym opisem: Polskie VIlecie Plastyczne / w XV lecie P. R. L. / Jan Cybis W - wa Karowa 14 / Wieś" ... [rok 1959] 81 x 100 cm oraz nalepka - rachunek galerii Zamkowej;
Bibl.: Jerzy Zanoziński, Jan Cybis obrazy, oleje, akwarele, rysunki. Katalog, [katalog wystawy monograficznej w Muzeum Narodowym w Warszawie], Warszawa 1965, s. 35 kat. poz. 287 (reprodukowany); Tadeusz Dominik, Jan Cybis, Warszawa 1984, s. 133, kat. poz. 277 - tu jako własność Ministerstwa Przemysłu Lekkiego, Warszawa
"Wiadomo, że Jan Cybis zyskał wyjątkową pozycję na polskiej scenie artystycznej w latach czterdziestych i pięćdziesiątych - w pełnym rozkwicie swej twórczości, kiedy, mimo utraty profesury w warszawskiej ASP, w apogeum czasów stalinowskich, był malarzem najlepiej w Polsce znanym i cenionym. Wkrótce stał się też artystą najbardziej oficjalnym i najukochańszym nauczycielem akademickim, co bywa rzadkie. Tym rzadsze, że jego uczniowie nie wnosili do sztuki naśladownictwa stylu swego mistrza, ale wdrożoną przez niego kapistowską etykę malarską. Poczucie powinności wobec obrazu, na które składały się Cézanowskie studia formy i koloru, Bonnardowskie postrzeganie świata i materii oraz warsztatowa rzetelność - było najważniejszym powodem twórczości; było imperatywem moralnym, niewyczerpanym źródłem udręki i przyczyną radości". Anda Rottenberg (Wstęp do katalogu wystawy, Jan Cybis 1897-1972, Warszawa 1997)
Urodził się w 1897 r w Wróblinie na Śląsku Opolskim, zmarł w 1972 r w Warszawie. Studia artystyczne we Wrocławiu w latach 1920-21 w Akademii Sztuki i Przemysłu Artystycznego pod kierunkiem O. Müllera, członka grupy Die Brücke, oraz w krakowskiej ASP u J. Pankiewicza / lata 1921 - 24 /. W twórczości swej był pod wpływem francuskiego impresjonizmu i koncepcji estetycznych Cezanne`a i Bonnarda. Po studiach, wraz z malarzami skupionymi w Komitecie Paryskim przebywał w Paryżu. Brał udział w wystawach kapistów w Galerie Zak w Paryżu i Galerie Moos w Genewie. W 1931 r wrócił do kraju. Inicjator nurtu kolorystycznego w polskim malarstwie. Dążył do stworzenia malarstwa o uniwersalnych walorach estetycznych. W twórczości dominowała kameralna tematyka: martwa natura, akt, pejzaż. Po wojnie wielobarwność obrazów zastąpiły zmatowiałe , utrzymane w jednym tonie szarości obrazy. Artysta stosował gruboziarnistą fakturę. W okresie powojennym ,prócz oleju, uprawiał też akwarelę i rysunek. W latach 1955-57 wykładał w WSSP w Gdańsku.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji. Organizator aukcji dolicza 18% opłatę do ceny sprzedaży.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl