olej/płótno, 92 x 64,5 cm opisany na odwrociu: `Jan CYBIS`
W latach 30. Cybis malował głównie - podążając szlakiem Paula Cézanne`a - kameralne martwe natury i pejzaże. Portrety z tego okresu są bardzo nieliczne, oprócz prezentowanego tutaj "Portretu mężczyzny" warto wymienić "Portret Ignacego Mościckiego" z 1935 roku ze zbiorów warszawskiego Muzeum Narodowego i nieliczne prace powstałe podczas pobytu w Paryżu. W prezentowanym obrazie uderza charakterystyczna dla Cybisa postimpresjonistyczna stylistyka. Płaski sposób malowania oraz migotliwy, szorstki układ plam kojarzyć się mogą z kompozycjami Bonnarda, które polski artysta podziwiał w czasie kilkuletniego pobytu we Francji. Płótno skomponowane zostało z jasnych srebrno-różowo-zielonych tonów, które już w okresie dwudziestolecia uchodziły za rozpoznawczy znak artysty. Pozycja, którą Cybis wyrobił sobie w latach 30. na polskiej scenie artystycznej okazała się niezwykle silna nawet po wojnie. Anda Rottenberg pisała, że Cybis "w latach 40. i 50. - w pełnym rozkwicie swej twórczości, kiedy mimo utraty profesury na warszawskim ASP, w apogeum czasów stalinowskich, był malarzem najlepiej w Polsce znanym i cenionym. Wkrótce stał się też artystą najbardziej oficjalnym i najukochańszym nauczycielem akademickim, co bywa rzadkie. Tym rzadsze, że jego uczniowie nie wnosili do sztuki naśladownictwa jego stylu, ale wdrożoną przez niego kapistowską etykę malarską. Poczucie powinności wobec obrazu (...) - to było najważniejszym motywem moralnym, niewyczerpanym źródłem udręki i przyczyną radości" (Anda Rottenberg, Wstęp [w:] Jan Cybis. Retrospektywa, Zachęta, grudzień 1997 - luty 1998, Warszawa 1997, s. 13).
Studia artystyczne odbył we Wrocławiu w latach 1920-21 w Akademii Sztuki i Przemysłu Artystycznego pod kierunkiem Otto Müllera oraz w krakowskiej ASP u Józefa Pankiewicza. Tworzył pod wpływem francuskiego impresjonizmu i malarstwa Cézanne`a i Bonnarda. Po studiach, wraz z malarzami skupionymi w Komitecie Paryskim, przebywał w Paryżu. Brał udział w wystawach kapistów w Galerie Zak w Paryżu i Galerie Moos w Genewie. Był inicjatorem nurtu kolorystycznego w polskim malarstwie. W jego twórczości dominowały tematy: martwa natura, akt oraz pejzaż.
Urodził się w 1897 r w Wróblinie na Śląsku Opolskim, zmarł w 1972 r w Warszawie. Studia artystyczne we Wrocławiu w latach 1920-21 w Akademii Sztuki i Przemysłu Artystycznego pod kierunkiem O. Müllera, członka grupy Die Brücke, oraz w krakowskiej ASP u J. Pankiewicza / lata 1921 - 24 /. W twórczości swej był pod wpływem francuskiego impresjonizmu i koncepcji estetycznych Cezanne`a i Bonnarda. Po studiach, wraz z malarzami skupionymi w Komitecie Paryskim przebywał w Paryżu. Brał udział w wystawach kapistów w Galerie Zak w Paryżu i Galerie Moos w Genewie. W 1931 r wrócił do kraju. Inicjator nurtu kolorystycznego w polskim malarstwie. Dążył do stworzenia malarstwa o uniwersalnych walorach estetycznych. W twórczości dominowała kameralna tematyka: martwa natura, akt, pejzaż. Po wojnie wielobarwność obrazów zastąpiły zmatowiałe , utrzymane w jednym tonie szarości obrazy. Artysta stosował gruboziarnistą fakturę. W okresie powojennym ,prócz oleju, uprawiał też akwarelę i rysunek. W latach 1955-57 wykładał w WSSP w Gdańsku.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl