olej na płótnie dublowanym, 80 x 102,5 cm, sygnowany pośrodku u dołu "J Chrucki 1832"
Ekspertyza M. Piotra Michałowskiego: "Autorem opiniowanego obrazu jest Jan Chrucki, malarz polskiego pochodzenia, działający w Rosji. Uznawany jest przez niektóre źródła za malarza rosyjskiego (stąd notowany jest także pod rosyjską formą nazwiska Iwan Fomicz Chruckij; ang.: Ivan Fomich Khrutsky), albo też malarza białoruskiego (z racji miejsca urodzenia). Urodził się 2.II.1810 w Ułła w Guberni Witebskiej (obecnie Białoruś), zmarł 13.I.1885 w majątku rodzinnym Zacharnicze (koło Połocka). Po ukończeniu ok. 1827 liceum księży pijarów w Połocku wyjechał do Petersburga i studiował w tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych jako wolny słuchacz, a jednocześnie uczył się prywatnie u angielskiego portrecisty George`a Dawe`a do 1829. W Petersburgu odwiedzał często Ermitaż, gdzie przeprowadzał poważne studia malarskie i kopiował dzieła dawnych mistrzów. Pod wyraźnym wpływem malarstwa holenderskiego XVII w. malował martwe natury, sceny rodzajowe i pejzaże, ujawniając duży talent. Prace jego odznaczały się umiejętną kompozycją, precyzją, a nawet drobiazgowością i żywą kolorystyką, cieszyły się dużym powodzeniem i trafiły do zbiorów państwowych i prywatnych. W Akademii nagrodzony został Wielkim Srebrnym (1836) i Złotym Medalem (1838). W 1839 ukończył studia, uzyskując tytuł Akademika kwiatów i owoców. Po śmierci ojca w 1840 opuścił Petersburg i przeniósł się do Wilna, gdzie przebywał i działał do 1850. Namalował tam wiele portretów, a także pejzaże (np. Kalwaria Wileńska, 1844-1849, Muzeum Narodowe w Warszawie) oraz obrazy religijne do kościołów Wileńszczyzny. Ok. 1850 osiadł na stałe we własnym majątku Zacharnicze, gdzie malował portrety członków rodziny, wnętrza swego dworku i widoki z okolicy. Najwcześniejsze znane dotąd w literaturze datowane dzieła Chruckiego pochodzą z 1832 i są to martwe natury (Martwa natura z wazą i Martwa natura z ptakiem), podobnie jak inne tego typu kompozycje z 1833 i 1834. Wśród mniej licznych obrazów krajobrazowych najwcześniejszy jest Widok z Wyspy Jełagińskiej w Petersburgu z 1839 (Muzeum Rosyjskie, St. Petersburg), zatem opiniowana praca jest niezwykle ciekawym i cennym przykładem twórczości pejzażowej z pierwszych lat działalności Jana Chruckiego, gdy zajmował się on głównie tematyką martwej natury. Podkreślić także należy wysoki poziom artystyczny tego dzieła i biegłość warsztatową. W Akademii petersburskiej Chrucki był uczniem w klasie krajobrazu znanego pejzażysty Maksima Worobiewa (1787-1855). W opiniowanym obrazie widoczny jest wpływ sztuki tego malarza, który często malował klasycyzujące kompozycje o podobnej tematyce - widoki nadmorskie, porty, żaglowce. Chrucki w sposób niezwykle umiejętny łączy w tej pracy wierne odwzorowywanie natury z klasyczną kompozycją w stylu Claude`a Lorraina".
CHRUCKI Jan
Był synem księdza. Jego bracia- Andrzej i Eustachy, również byli malarzami. Początkowo malarstwa uczył się w liceum w Połocku. Naukę kontynuował w latach 1827-1839 w Akademii w Petersburgu i jednocześnie u portrecisty angielskiego G. Dawe`a. Zajmował się kopiowaniem holenderskich martwych natur. W latach 1840-1850 był w Wilnie, gdzie znalazł się pod wpływem miejscowego malarstwa portretowego, szczególnie J. Rustema. Tematem jego prac były portrety, martwe natury, pejzaże i sceny religijne. Pod koniec życia malował też wnętrza i portrety we wnętrzu. Jego obrazy można oglądać m.in. w Muzeum Sztuk Pięknych w Mińsku.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów oferowanych na aukcji. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 0 601 808 148 e-mail:aukcje@artinfo.pl
Licytacja z Artinfo.pl:
W czasie aukcji kontaktujemy się na podany wcześniej numer telefonu i wspólnie licytujemy, relacjonując cały czas przebieg licytacji. Przyjmujemy także górne limity cen (informacje poufne), do poziomu których licytujemy w Państwa imieniu. Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl