olej, tektura; 30 x 35 cm; sygnowany po prawej stronie u dołu: J. Bohuszewicz- 924; na odwrocie nalepka papierowa z odręcznym napisem: ..huszewicz |..ad Jeziorem Dobiaco2 | ..Lago di Dobiaco) | ..Lac Dobiaco) | ..guolfo Dobiaco 1929, oraz ołówkiem na tekturze: (24) | 784 | Monguolf 29 JBohuszewicz
Jan Bohuszewicz studiował w Warszawie u Józefa Rapackiego. Po rewolucji w 1905 roku, w której brał czynny udział, przeniósł się do Zakopanego, następnie z powodu słabego zdrowia wyjechał do Włoch. Stałym miejscem zamieszkania była Genua, skąd przedsiębrał podróże artystyczne. W 1920 roku, gdy przebywał w Polsce, zorganizował w Zachęcie zbiorową wystawę swoich prac. W 1922 roku wystawiał w Paryżu w Association "France - Pologne" pięćdziesiąt sześć swych prac. Malował techniką olejną. Jego prace świadczą o związkach z impresjonizmem, pojętym jednak dość powierzchownie. Malował barwnymi plamami bez konturu obrazy o niewyszukanej, bezpretensjonalnej kompozycji, jasnym i pogodnym kolorycie i efektownej grze światła. Bardziej śmiałe kolorystycznie są studia ukwieconych łąk i studia postaci kobiecych w plenerze. 1 Monguolf - po niemiecku Welsberg, miasto w regionie Alta Pusteria, sąsiadujące z Dobiaco. 2 Dobiaco - po niemiecku Toblah, stolica regionu Alta Pusteria, górska architektura charakterystyczna dla pogranicza austriacko-włoskiego.
BOHUSZEWICZ Jan
Studiował w Warszawie u J. Rapackiego. Po studiach wyjechał do Włoch. W 1920r. odwiedził Polskę i zorganizował zbiorową wystawę swoich prac w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych. Jego prace to głównie pejzaże malowane w technice olejnej. Malował barwnymi plamami bez konturu. W jego obrazach można wyczuć związek z impresjonizmem. Obrazy tego malarza można oglądać w zbiorach Muzeów Narodowych w Warszawie i Poznaniu. Jego żoną była malarka Józefina Brylska.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl