Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
CYTRYNOWICZ (Cytrinovitch) Jakub (Jacques) | POPIERSIE MŁODEJ KOBIETY

Jakub (Jacques) CYTRYNOWICZ (Cytrinovitch) (1893 Łódź - 1942 obóz koncentracyjny Auschwitz)

POPIERSIE MŁODEJ KOBIETY

brąz, podstawa biały marmur,
wys.: 53,5 cm
sygnatura ryta: `Cytrynowicz`

Jakub Cytrynowicz był rzeźbiarzem, rysownikiem i malarzem. Początkowo uczył się modelowania u prof.. Szumańskiego. Brał udział w powstaniu Spartakusbundu w Niemczech. Po 1919 roku wyjechał na studia do Paryża dzięki Naumowi Aronsonowi. W Paryżu brał udział m.in. w Salonach Jesiennych w latach 1925 - 1933 oraz w Salonach Tuilleryjskich w latach 1931 - 1938. Znane są jego prace rzeźbiarskie takie jak akty, popiersia, posyacie młodych dziewcząt.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
CYTRYNOWICZ (Cytrinovitch) Jakub (Jacques)

W latach 1914-1916 uczył się w prywatnej SSP w Łodzi, prowadzonej przez malarza Piotra Szumańskiego. Podczas I wojny światowej pracował jako górnik w kopalni węgla w Niemczech. Był członkiem organizacji „Spartakusbund”; brał udział w rewolucji w Niemczech. W 1919 powrócił do Polski. Później, dzięki pomocy rzeźbiarza Nachuma Aronsona, wyjechał do Paryża. Uczył się u E.A. Bourdelle'a. Na paryskich Salonach wystawiał portrety, akty młodych kobiet oraz wizerunki zwierząt. Jego prace charakteryzują ciężkie, monumentalne, opływowe formy, wykazujące związki z klasycyzmem i rzeźbą francuską lat 30. XX w. W 1941 został aresztowany przy próbie przekroczenia linii demarkacyjnej oddzielającej tzw. wolną strefę, i osadzony w obozie w Bon-la-Roland. 27 VII 1942 został deportowany do obozu zagłady w Oświęcimiu II - Brzezince, gdzie zginął.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl