POCHODZENIE: - aukcja domu aukcyjnego Christie’s, 2.03.2010 r. - kolekcja prywatna LITERATURA: - opisany i reprodukowany w katalogu aukcji Christie’s, poz. nr 15
Campo Santi Giovanni e Paolo, czyli Plac świętego Jana i świętego Pawła jest jednym z największych placów Wenecji. Znajduje się na skraju niegdyś bardzo bogatej dzielnicy Castello. Na środku placu, na monumentalnej bazie z kolorowego marmuru, stoi konny pomnik Bartolomeo Colleoniego stworzony przez jednego z najważniejszych artystów włoskiego renesansu, nauczyciela m.in. Leonarda da Vinci, Verrocchia. Sylwetka pomnika Colleoniego stanowi oś kompozycji Zuckera. Na prawo od niej widać charakterystyczną fasadę Scuola Grande di San Marco, budynku, który był siedzibą jednej z najbogatszych weneckich konfraterni. Fasadę zaprojektował w końcu XV stulecia Mauro Coducci. Dalej, poza kadrem obrazu Zuckera znajduje się ceglany kościół świętego Jana i świętego Pawła. Punkt widzenia, z którego artysta komponował swoje płótno, znajdował się gdzieś przed niewidoczną fasadą świątyni, być może tuż przy ulicy Verrochia. Domy, które znajdują się na kompozycji Zuckera z prawej strony nie stanowią pierzei placu - budynki znajdują się w rzeczywistości po drugiej stronie ukrytego przez kawiarniane stoliki kanału. Na prezentowanym obrazie Zuckera, w przeciwieństwie do kilku innych stworzonych rzez niego weneckich wedut, trudno odnaleźć pocztówkowość. Malownicze kanały i mosty, a więc te motywy, które nasuwają się na myśl o Wenecji w pierwszej kolejności, są przez Zuckera marginalizowane na rzecz tematów z życia miejskiego i architektury. Obraz nie narzuca się przez to swoją dokumentalnością. Widok Wenecji staje się jedynie pretekstem do przedstawienia tego, co w sztuce Zuckera najistotniejsze: gry barw i faktury światła.
ZUCKER Jacques (Jakub Cukier)
Urodzony w Radomiu, dzieciństwo spędził w Palestynie. Studiował w szkole artystycznej "Becalel" w Jerozolimie. Po I wojnie światowej osiadł w Paryżu, gdzie kontynuował naukę w Académie Julien i Académie Colarossi. W 1922 r. wyjechał do Nowego Jorku, który stał się - naprzemiennie z Paryżem - miejscem jego zamieszkania. Odbył szereg podróży, m.in do Włoch, Hiszpanii, Portugalii, Meksyku i Izraela. Okres II wojny światowej spędził w Stanach Zjednoczonych; w 1947 r. osiedlił się w podparyskim Arcueil. Od 1928 r. brał udział w paryskich Salonach - Jesiennym i Tuileries. Wielokrotnie eksponował swe prace w Nowym Jorku. Twórczość artysty omówił C. Roger Marx w monografii wydanej w 1969 r. w Paryżu. Zakres tematyczny malarstwa Zuckera obejmował pejzaże, portrety, sceny rodzajowe i martwe natury. Na ukształtowanie się jego postawy artystycznej oddziałała sztuka M. Utrilla i Ch. Soutine'a.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 10 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl