olej, płótno; 81,5 x 65 cm; na odwrocie napis: Sienicki Jacek / "Wnętrze / Pracowni", / 1969-70 oraz napisy na blejtramie: SIENICKI / JACEK / WNĘTRZE / PRACOWNI, SIENICKI JACEK
Widoki wnętrza pracowni zajmują istotne miejsce w dorobku Jacka Sienickiego. Artysta, który w swoich kompozycjach stosował zwykle kolorystykę "szarawą, często niemal monotonną", jak opisuje Małgorzata Kitowska-Łysiak, w tej wczesnej pracy zachwyca żywymi, zróżnicowanymi barwami. Malarz, jako uczeń, a potem asystent Artura Nachta-Samborskiego, czerpał z osiągnięć koloryzmu, a także ekspresjonizmu. "Wnętrze pracowni" z elementami grubo nakładanej farby, pokazuje zainteresowania malarza fakturą dzieła sztuki. Pomimo zakorzenienia w tradycji polskiego koloryzmu, co widoczne jest również w omawianej pracy, kolor nie był podstawą jego twórczości. Jacek Sienicki podkreślał: "malarstwo to nie kolory - najładniejsze,najlepsze, to całe życie i jego tragizm, nędza, wielka samotność, trochę radości. Konieczność mówienia o tym wszystkim. Potrzeba znalezienia własnej konstrukcji dla myśli, uczucia." Praca pochodzi z kolekcji rodziny artysty. Przedstawia pracownię malarza przy ul. Rycerskiej w Warszawie. W okresie jej powstania, w 1969 roku, Sienicki otrzymał nagrodę Galerii Arkady w Krakowie za najciekawszą wystawę roku.
Studia w warszawskiej ASP pod kierunkiem A. Nachta-Samborskiego, przez wiele lat był jego asystentem, a następnie profesorem macierzystej uczelni. Debiutował na wystawie "Przeciw wojnie, przeciw faszyzmowi" w warszawskim Arsenale w 1955 r. Uprawiał malarstwo w ograniczonej palecie barw, szarości, przygaszone kolory. Dążył do maksymalnej syntezy przekazu. Tematy czerpał z natury - pojedyncza roślina, pejzaż z najbliższego otoczenia - np. wnętrze pracowni, mieszkania. Używając oszczędnie środków malarskich, tworzył obrazy o ogromnym bogactwie materii obrazów.
Laureat Nagrody Krytyki Artystycznej im. C. K. Norwida w 1975 r, niezależnej Nagrody im. J. Cybisa w 1983 r oraz nowojorskiej Nagrody Fundacji A. Jurzykowskiego w 1993 r.
Biogram artysty w Wikipedii pod adresem: http://pl.wikipedia.org/wiki/Jacek_Sienicki
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 10 dni od daty aukcji. Organizator aukcji dolicza 15% opłatę do ceny sprzedaży.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl