olej na płótnie, 47 x 78 cm sygnowany l. d. "J. Malczewski"
na odwrocie: na papierze oklejającym podramek dwie uszkodzone nalepki (brak instytucji wystawienniczej) - na pierwszej, różowej, odnotowany autor, tytuł "Z Ukrainy", technika, wymiary oraz "Nr kat. 125/42(?)"; Na drugiej fragment nazwiska właściciela obrazu "p...szyńska/stacya Lwów"; na podramku, pod papierem, zielona narożna nalepka firmowa sklepu materiałów malarskich i ram Juliana Kurkiewicza w Krakowie przy Małym Rynku; na odwrocie płótna nalepka: "Własność Panny/Heleny Załęskiej". Z ekspertyzy Agnieszki Ławniczakowej:
W spuściźnie artysty Jacka Malczewskiego, ciągle jeszcze najmniej znany jest pierwszy okres jego twórczości, do ok. 1890 roku <...> Każde więc z prawdziwie rzadkich, wcześniejszych dzieł Jacka Malczewskiego, które pojawia się na rynku antykwarskim, stanowi przedmiot szczególnego zainteresowania nie tylko badaczy lecz świadomych rzeczy kolekcjonerów. <...> Ikonografia obrazu i jego sposób malowania pozwalają datować studium Z Ukrainy na lata od ok. 1883 do ok. 1890. Porównanie dla tego dzieła mogą stanowić takie sceny rodzajowe i pejzaże jak W szkodzie z ok. 1883-85 (il. 37 poza tekstem, w: J. Puciata-Pawłowska, Jacek Malczewski, Wrocław- Warszawa-Kraków 1968), Na pastwisku, ok. 1890 (poz. 10 w Katalogu Domu Aukcyjnego Agra z 12 marca 1995), lub Jesienią (Pasterka) z 1890 (wł. MNK).
MALCZEWSKI Jacek
Reprezentant krakowskiego środowiska artystycznego epoki Młodej Polski, jeden z najciekawszych i najbardziej kontrowersyjnych polskich symbolistów. Wychowanek Jana Matejki; rozpoczął swą długą drogę twórczą od realistycznych obrazów o tematyce historycznej oraz od kompozycji odwołujących się do polskiej poezji romantycznej oraz do martyrologii Sybiru. Malował portrety znanych osobistości krakowskich i lwowskich, a także członków najbliższej rodziny. Portretowane osoby zazwyczaj przebierał w najrozmaitsze kostiumy i obdarzał różnymi atrybutami. Częścią tych wizerunków było na ogół rozbudowane tło pejzażowe zaludnione fantastycznymi postaciami. Na bazie odwiecznych alegorii tworzył własny świat symboli przeplatających się w setkach obrazów, często porządkowanych w cykle tematyczne. Niektóre z nich stały się dziś dla nas nieczytelne. Najważniejszy w twórczości Malczewskiego cykl Zatruta studnia powstał w latach 1905-1906.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl