olej na płótnie, 47,3 x 78 cm sygn. u dołu po lewej: J Malczewski
Znaki na odwrocie: - na papierze oklejającym podramek dwie uszkodzone nalepki (brak instytucji wystawienniczej). Na pierwszej, różowej, odnotowany autor, tytuł "Z Ukrainy", technika, wymiary oraz "Nr kat. 125/42(?)"; na drugiej fragment nazwiska właściciela obrazu "p. ...szyńska / stacya Lwów"; na podramku pod papierem, zielona narożna nalepka firmowa sklepu materiałów malarskich i ram Juliana Kurkiewicza w Krakowie przy Małym Rynku; - na płótnie kartka z odręcznym napisem "własność panny Heleny Załęskiej".
Z ekspertyzy Agnieszki Ławniczakowej:
W spuści¼nie artystycznej Jacka Malczewskiego, ciągle jeszcze najmniej znany jest pierwszy okres jego twórczości, do około 1890 roku. Obraz sztuki artysty z lat osiemdziesiątych, zdominował w powszechnej świadomości, patriotyczny cykl dzieł poświęconych zesłańcom sybirskim. Jednakże, wiadomo też, że bez podejmowanych równolegle przez Malczewskiego wątków baśniowych oraz licznych studiów pejzażu i plenerowych scen rodzajowych, nie narodziłby się pó¼niejszy malarz symbolista. Każde więc z prawdziwie rzadkich, wcześniejszych dzieł Jacka Malczewskiego, które pojawia się na rynku antykwarskim, stanowi przedmiot szczególnego zainteresowania nie tylko badaczy lecz świadomych rzeczy kolekcjonerów. Obraz nazwany kiedyś (nie wiadomo czy przez samego autora) "Z Ukrainy", przedstawia chłopca i dziewczynę odpoczywających na rozległym dworskim podwórzu. Ta rodzajowa scenka - pewnie moment przerwy w żniwnej pracy - usytuowana jest na pierwszym planie u prawego dołu obrazu, lecz oglądana z dystansu, stanowi tylko drobny fragment całej kompozycji. Oko malarza ogarnia tu całą panoramę nizinnego wiejskiego krajobrazu: rozległą płaszczyznę dworskiego gumna ze stogiem wśród piołunów po lewej, małe sylwetki wróbli szukające ziarna wśród rozwłóczonej po ziemi słomy, drewniany płot z szeroko otwartą bramą w głębi, zielone za nim drzewa z kępami smukłych topoli na tle obłoków, a także ściany chałup świecące bielą z oddali i ciągnące się pod horyzont rżysko.
MALCZEWSKI Jacek
Reprezentant krakowskiego środowiska artystycznego epoki Młodej Polski, jeden z najciekawszych i najbardziej kontrowersyjnych polskich symbolistów. Wychowanek Jana Matejki; rozpoczął swą długą drogę twórczą od realistycznych obrazów o tematyce historycznej oraz od kompozycji odwołujących się do polskiej poezji romantycznej oraz do martyrologii Sybiru. Malował portrety znanych osobistości krakowskich i lwowskich, a także członków najbliższej rodziny. Portretowane osoby zazwyczaj przebierał w najrozmaitsze kostiumy i obdarzał różnymi atrybutami. Częścią tych wizerunków było na ogół rozbudowane tło pejzażowe zaludnione fantastycznymi postaciami. Na bazie odwiecznych alegorii tworzył własny świat symboli przeplatających się w setkach obrazów, często porządkowanych w cykle tematyczne. Niektóre z nich stały się dziś dla nas nieczytelne. Najważniejszy w twórczości Malczewskiego cykl Zatruta studnia powstał w latach 1905-1906.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl