olej, deska, 70,5 x 104 cm; sygn. l.d. wzdłuż lewej krawędzi: J. Malczewski / 1920 Na odwrocie nalepki: wystawowa z TPSP w Krakowie z 1939 z nr 1702 i tytułem obrazu -We dworze-; depozytowa Akademii Medycznej z nr 768.
Obraz reprodukowany w: T. Grzybkowska, Świat obrazów Jacka Malczewskiego, Warszawa 1996, s. 190, nr 8; J. Ostrowski, Mistrzowie malarstwa polskiego, Kraków 1996, wyd. II, s. 132; S. Kozakowska, Sztuka Młodej Polski, Kraków 1999, s. 190; S. Kozakowska, Sztuka Młodej Polski, Kraków 2003, s. 126. "Bodaj najpiękniejszy z portretów familijnych, przedstawiający córkę malarza - Julię, zachował się w Krakowie, w prywatnym posiadaniu. W błękitnej sukni siedzi ona w czerwonym fotelu, w dworku, którego okna wychodzą na ogród z kwitnącymi jesiennymi różami. Przed nią stoi rodzaj żłobu ze snopem pszenicy. Najprawdopodobniej uosabia ona Cererę, córkę Saturna i matkę Proserpiny, boginię urodzaju." (T. Grzybkowska, op. cit., s. 35). W katalogu TPSP w Krakowie (1939, s. 19) wystawiany jako własnooć inż. Filipa Zilza.
MALCZEWSKI Jacek
Reprezentant krakowskiego środowiska artystycznego epoki Młodej Polski, jeden z najciekawszych i najbardziej kontrowersyjnych polskich symbolistów. Wychowanek Jana Matejki; rozpoczął swą długą drogę twórczą od realistycznych obrazów o tematyce historycznej oraz od kompozycji odwołujących się do polskiej poezji romantycznej oraz do martyrologii Sybiru. Malował portrety znanych osobistości krakowskich i lwowskich, a także członków najbliższej rodziny. Portretowane osoby zazwyczaj przebierał w najrozmaitsze kostiumy i obdarzał różnymi atrybutami. Częścią tych wizerunków było na ogół rozbudowane tło pejzażowe zaludnione fantastycznymi postaciami. Na bazie odwiecznych alegorii tworzył własny świat symboli przeplatających się w setkach obrazów, często porządkowanych w cykle tematyczne. Niektóre z nich stały się dziś dla nas nieczytelne. Najważniejszy w twórczości Malczewskiego cykl Zatruta studnia powstał w latach 1905-1906.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl