olej, tektura, 50 x 61,5 cm; sygn. p.d.: 1916 JMalczewski
Prezentowany obraz należy do cyklu Moje życie, w którym Malczewski symbolicznie ukazał etapy życia człowieka, z wplecionymi wątkami autoprezentacji. W cyklu tym, którego pierwsze realizacje pojawiają się w twórczości artysty około 1910, poświęcał obrazy scenom z dzieciństwa, początkom nauki malarstwa, wędrówce przez życie i scenom z końca człowieczego żywota. O ile w scenach symbolicznych, religijnych często sięgał po własny wizerunek, o tyle w cyklu Moje życie wędrowny starzec, często ukazany w wojskowym szynelu stanowi zarówno alter ego Malczewskiego jak i w ogóle symboliczne ujęcie człowieka. W wielu realizacjach kresem wędrówki starca staje się jego rodzinny dom, z którego jako młodzieniec wyszedł w wędrówkę po świecie. Malczewski często umieszcza w tych obrazach oczekującą wędrowca postać kobiety, ujętą czy to poprzez statuaryczny akt, czy to jako wiejską dziewczynę z kosą, której wymowa jest oczywista.
MALCZEWSKI Jacek
Reprezentant krakowskiego środowiska artystycznego epoki Młodej Polski, jeden z najciekawszych i najbardziej kontrowersyjnych polskich symbolistów. Wychowanek Jana Matejki; rozpoczął swą długą drogę twórczą od realistycznych obrazów o tematyce historycznej oraz od kompozycji odwołujących się do polskiej poezji romantycznej oraz do martyrologii Sybiru. Malował portrety znanych osobistości krakowskich i lwowskich, a także członków najbliższej rodziny. Portretowane osoby zazwyczaj przebierał w najrozmaitsze kostiumy i obdarzał różnymi atrybutami. Częścią tych wizerunków było na ogół rozbudowane tło pejzażowe zaludnione fantastycznymi postaciami. Na bazie odwiecznych alegorii tworzył własny świat symboli przeplatających się w setkach obrazów, często porządkowanych w cykle tematyczne. Niektóre z nich stały się dziś dla nas nieczytelne. Najważniejszy w twórczości Malczewskiego cykl Zatruta studnia powstał w latach 1905-1906.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl