Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
MALCZEWSKI Jacek | TOBIASZ W DRODZE

Jacek MALCZEWSKI (1854-1929)

TOBIASZ W DRODZE

olej, deska, 31 x 44 cm;
sygnowany i datowany w lewym górnym rogu: J.Malczewski / 1904
na odwrociu napis autorski: Tobiasz w drodze / Jacek Malczewski 1917; nalepka Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie nr 53; nalepka: Muzeum Narodowe w Poznaniu, Wystawa monograficzna Jacka Malczewskiego XI 1968 - II 1969 nr 126
Bibl. J. Puciata-Pawłowska, Jacek Malczewski, Warszawa 1968 (repr. s. 126)

Temat Tobiasza pojawia się w twórczości Malczewskiego około 1900 roku. Jest rozbudowaniem wątku anioła stróża i jego nowym wariantem. To biblijna opowieść o chłopcu Tobiaszu, który wędruje przez świat w poszukiwaniu cudownego leku dla swego niewidomego ojca. Pomaga mu archanioł Rafał, wzruszony miłością chłopca do ojca. W czasie wędrówki wskazuje drogę i chroni przed niebezpieczeństwem. Jest dla małego Tobiasza aniołem stróżem i przewodnikiem.
Znany z wystaw monograficznych, wielokrotnie reprodukowany Tobiasz w drodze przedstawia młodego chłopca w towarzystwie archanioła Rafała idących drogą w pustym, płaskim krajobrazie. Pustka ta jest pozorna, bo na drodze czai się niebezpieczeństwo, kuszące i drapieżne. Uosabia je chimera, która jednak usuwa się im z drogi. W zetknięciu z siłą skrzydlatego opiekuna Tobiasza, przegrywa; dobro i cnota wygrywa ze złem.
Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
MALCZEWSKI Jacek
Reprezentant krakowskiego środowiska artystycznego epoki Młodej Polski, jeden z najciekawszych i najbardziej kontrowersyjnych polskich symbolistów. Wychowanek Jana Matejki; rozpoczął swą długą drogę twórczą od realistycznych obrazów o tematyce historycznej oraz od kompozycji odwołujących się do polskiej poezji romantycznej oraz do martyrologii Sybiru. Malował portrety znanych osobistości krakowskich i lwowskich, a także członków najbliższej rodziny. Portretowane osoby zazwyczaj przebierał w najrozmaitsze kostiumy i obdarzał różnymi atrybutami. Częścią tych wizerunków było na ogół rozbudowane tło pejzażowe zaludnione fantastycznymi postaciami. Na bazie odwiecznych alegorii tworzył własny świat symboli przeplatających się w setkach obrazów, często porządkowanych w cykle tematyczne. Niektóre z nich stały się dziś dla nas nieczytelne. Najważniejszy w twórczości Malczewskiego cykl Zatruta studnia powstał w latach 1905-1906.
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl