olej, płótno, 47,4 x 26 sygn. podwójnie p. d.: J Malczewski i ołówkiem pionowo przy prawej krawędzi: J Malczewski
Koncepcja tematyki tanatologicznej narodziła się w twórczości Malczewskiego w latach 1898-1899; powstało wówczas szereg obrazów poświęconych motywowi śmierci ujętemu w sposób alegoryczny, upostaciowanemu przez uskrzydloną postać młodej, dorodnej kobiety z kosą w ręku. Do tej serii należą m.in. "Thanatos" (Muzeum Narodowe w Warszawie, repr. w kat. wystawy mograficznej artysty w Muzeum Narodowym w Poznaniu 1968, poz. 76, il. 72), "Thanatos I" (Muzeum Narodowe w Poznaniu, repr. j.w., poz. 77, il. 77) i "Thanatos II" (Muzeum Sztuki w Łodzi, repr. j.w., poz. 78, il. 78). Oferowany obraz jest szkicem do jednej z dwóch ostatnich kompozycji. Mitologiczny bóg śmierci, któremu Malczewski przewrotnie nadał kobiecą postać, stoi na tle kolumnowego ganku rodzinnego dworu artysty. Nastrój nocy jest znakomicie oddany poprzez ogarnięcie kompozycji zimnym, zielonkawym światłem księżyca. Wirtuozowsko scharakteryzowana jest kilkoma uderzeniami pędzla twarz Thanatosa, jakby nieobecnego myślami somnambulika.
MALCZEWSKI Jacek
Reprezentant krakowskiego środowiska artystycznego epoki Młodej Polski, jeden z najciekawszych i najbardziej kontrowersyjnych polskich symbolistów. Wychowanek Jana Matejki; rozpoczął swą długą drogę twórczą od realistycznych obrazów o tematyce historycznej oraz od kompozycji odwołujących się do polskiej poezji romantycznej oraz do martyrologii Sybiru. Malował portrety znanych osobistości krakowskich i lwowskich, a także członków najbliższej rodziny. Portretowane osoby zazwyczaj przebierał w najrozmaitsze kostiumy i obdarzał różnymi atrybutami. Częścią tych wizerunków było na ogół rozbudowane tło pejzażowe zaludnione fantastycznymi postaciami. Na bazie odwiecznych alegorii tworzył własny świat symboli przeplatających się w setkach obrazów, często porządkowanych w cykle tematyczne. Niektóre z nich stały się dziś dla nas nieczytelne. Najważniejszy w twórczości Malczewskiego cykl Zatruta studnia powstał w latach 1905-1906.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl