olej, sklejka, 65,5 x 56 cm; sygn. p.d.: J Malczewski / 1921 U dołu płycina - olej, sklejka, 16,5 x 56 cm - scalona wspólną ramą z obrazem, w płycinie dedykacją autorską ?
U dołu płycina - olej, sklejka, 16,5 x 56 cm - scalona wspólną ramą z obrazem, w płycinie dedykacją autorską ?: "Dawno, przed laty, młodych nas gromada kształcąc się wspólnie w malowania sztuce Zapał i biedę mając za sąsiada; Do skarbów wiedzy dobierała klucze. Dziś rozproszeni, a częścią wymarli Na drogach życia, zmęczeni pielgrzymi Rozdęci uznaniem, lub nędzą co karli W niepamięć otuleni idziemy lub w sławę co dymi. Ty! jeden z życia swego czynisz wielką sztukę Bo gdy ojczyzna drgnęła - i bytem - ofiara, Życie swe i swych synów w szańca pustą lukę Zrzucałeś jak kamienie .... Aż ojczyzny mara Przestała być tęsknotą niewolniczej duszy Lecz przybrała kształt jasny - duch ożywił ciała Jutrzniami słychać jeszcze: jak łańcuchy kruszy To krew - Wasza przelana prochom życie dała. Tak - kamienie ofiarne - na szaniec rzucane Wielkim czynem zwycięstwa, narodzeniem chwały, A z ciał popoświęcanych: dusze ukochane W ojczyzny trup wstąpiły i żyły zatętniały. Aż powstała ta śniona, we widomem ciele, Ranami mąk okryta - utrudzona bojem. I błogosławiąc zmarłym - których Ach! tak wiele! Każe mnie klęknąć w prochu: przed Tem: dziełem Twoim. Koledze Kicińskiemu - poświęcam - 1921 Styczeń"
MALCZEWSKI Jacek
Reprezentant krakowskiego środowiska artystycznego epoki Młodej Polski, jeden z najciekawszych i najbardziej kontrowersyjnych polskich symbolistów. Wychowanek Jana Matejki; rozpoczął swą długą drogę twórczą od realistycznych obrazów o tematyce historycznej oraz od kompozycji odwołujących się do polskiej poezji romantycznej oraz do martyrologii Sybiru. Malował portrety znanych osobistości krakowskich i lwowskich, a także członków najbliższej rodziny. Portretowane osoby zazwyczaj przebierał w najrozmaitsze kostiumy i obdarzał różnymi atrybutami. Częścią tych wizerunków było na ogół rozbudowane tło pejzażowe zaludnione fantastycznymi postaciami. Na bazie odwiecznych alegorii tworzył własny świat symboli przeplatających się w setkach obrazów, często porządkowanych w cykle tematyczne. Niektóre z nich stały się dziś dla nas nieczytelne. Najważniejszy w twórczości Malczewskiego cykl Zatruta studnia powstał w latach 1905-1906.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl