Prezentowany szkic podejmuje wątek z wczesnej twórczości artysty, kiedy to bohaterami swych obrazów Malczewski czynił zawstydzonych, wiejskich chłopców kokietowanych, czy wręcz napastowanych przez rusałki i chimery ("Malarczyk i jego muza. Podszepty", 1898, Muzeum Narodowe w Poznaniu; "Moje modele", 1897, Muzeum Narodowe w Krakowie). Tym razem malarz zaskoczył chłopców przy płocie w trakcie podglądania jakiejś fascynującej dla nich sceny. Ich postacie ujęte z niskiego punktu obserwacji zostały zmonumentalizowane. Zastosowany zabieg formalny pozwala przypuszczać, ze szkic powstał ok. 1916 roku. Podobny sposób traktowania postaci możemy dostrzec w ukończonej już kompozycji - "Autoportret na tle studni" z 1916 r. (Muzeum Okręgowe w Radomiu).
MALCZEWSKI Jacek
Reprezentant krakowskiego środowiska artystycznego epoki Młodej Polski, jeden z najciekawszych i najbardziej kontrowersyjnych polskich symbolistów. Wychowanek Jana Matejki; rozpoczął swą długą drogę twórczą od realistycznych obrazów o tematyce historycznej oraz od kompozycji odwołujących się do polskiej poezji romantycznej oraz do martyrologii Sybiru. Malował portrety znanych osobistości krakowskich i lwowskich, a także członków najbliższej rodziny. Portretowane osoby zazwyczaj przebierał w najrozmaitsze kostiumy i obdarzał różnymi atrybutami. Częścią tych wizerunków było na ogół rozbudowane tło pejzażowe zaludnione fantastycznymi postaciami. Na bazie odwiecznych alegorii tworzył własny świat symboli przeplatających się w setkach obrazów, często porządkowanych w cykle tematyczne. Niektóre z nich stały się dziś dla nas nieczytelne. Najważniejszy w twórczości Malczewskiego cykl Zatruta studnia powstał w latach 1905-1906.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl