olej,dykta; 97,5 x 66,7 cm sygn.p.d.: J MALCZEWSKI/1919
W latach powojennych Malczewski zainteresował się postacią Ezechiela, starotestamentowego proroka i kapłana, którego uczynił bohaterem kilku przedstawień składających się na frapujący i skomplikowany znaczeniowo cykl. Po raz kolejny w twórczości Malczewskiego powraca ważki problem powołania artysty, jego losu i roli w świecie. Ezechiel, któremu artysta nadał własne rysy twarzy, był duchowym przewodnikiem zniewolonego narodu wybranego, piętnował występki swych współbraci, ale i dodawał otuchy, wieszcząc odrodzenie królestwa izraelskiego. Tu ukazany jest w chwili, w której dostępuje łaski proroczego widzenia. Scena wymyka się jednoznacznej interpretacji. Można odczytywać ją w duchu mesjanistycznym, eschatologicznym, czy wreszcie można ją umieścić w kręgu problemów związanych ze samoświadomością twórczą artysty. Obraz ma niewątpliwie wartość muzealną. Siła jego wyrazu płynie ze sposobu ukazania relacji między Chrystusem, a Ezechielem Malczewskim. Jest ona oparta m.in. na mistrzowsko przedstawionej mowie gestu.
MALCZEWSKI Jacek
Reprezentant krakowskiego środowiska artystycznego epoki Młodej Polski, jeden z najciekawszych i najbardziej kontrowersyjnych polskich symbolistów. Wychowanek Jana Matejki; rozpoczął swą długą drogę twórczą od realistycznych obrazów o tematyce historycznej oraz od kompozycji odwołujących się do polskiej poezji romantycznej oraz do martyrologii Sybiru. Malował portrety znanych osobistości krakowskich i lwowskich, a także członków najbliższej rodziny. Portretowane osoby zazwyczaj przebierał w najrozmaitsze kostiumy i obdarzał różnymi atrybutami. Częścią tych wizerunków było na ogół rozbudowane tło pejzażowe zaludnione fantastycznymi postaciami. Na bazie odwiecznych alegorii tworzył własny świat symboli przeplatających się w setkach obrazów, często porządkowanych w cykle tematyczne. Niektóre z nich stały się dziś dla nas nieczytelne. Najważniejszy w twórczości Malczewskiego cykl Zatruta studnia powstał w latach 1905-1906.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 0 601 808 148 e-mail:aukcje@artinfo.pl
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl