olej, płótno 85 x 110 cm sygn. l.d.: J Malczewski Na odwrocie na płótnie okrągły stempel: kartusz z herbem Tarnawa; w otoku napis: ZE ZBIORÓW MARII MALCZEWSKIEJ. Obok odbity numer 94.
Maria z Gralewskich Malczewska (1866-1945) - żona Jacka Malczewskiego od 1887, matka dwojga jego dzieci - Julii (1889-1938), późniejszej żony Feliksa Meyznera, właściciela majątku Charzewice koło Zakliczyna oraz Rafała (1892-1965), malarza i literata.
Marię, córkę Józefy i Fortunata Grajewskich, zamożnych mieszczan krakowskich, poznał Malczewski wiosną 1886 roku. Młoda panna oczarowała artystę: "Marynia miała postać jak łodyga lilii, a kwiatem była jej główka" (cytat za: M. Janoszanka, Wielki tercjarz. Moje wspomnienia o Jacku Malczewskim, Poznań 1931, s. 266). W listopadzie tegoż roku odbyły się zaręczyny młodej pary, a ślub zawarty został 29 października 1887 w kościele Mariackim. Choć małżeństwo to nie było w pełni dobrane i dzieliło ich wiele, do końca życia pozostali razem. A Jacek przez lata malował portrety Marii - począwszy od uroczego Portretu narzeczonej (1887), aż po jej wizerunki już z lat 20. XX w.
Wystawiony tu Portret żony przez lata był dla Malczewskich obrazem "domowym". Znajdujemy go - na przykład - na fotografii przedstawiającej salon w willi na krakowskim Zwierzyńcu, gdzie artysta mieszkał w latach 1899 - 1910. Fotografia salonu i - zawieszonego nad drzwiami - Portretu żony zamieszczona jest w książce-albumie: - S. Krzysztofowicz-Kozakowska, Jacek Malczewski - życie i twórczość, wyd. Kluszczyński [2008], il. na s. 29.
MALCZEWSKI Jacek
Reprezentant krakowskiego środowiska artystycznego epoki Młodej Polski, jeden z najciekawszych i najbardziej kontrowersyjnych polskich symbolistów. Wychowanek Jana Matejki; rozpoczął swą długą drogę twórczą od realistycznych obrazów o tematyce historycznej oraz od kompozycji odwołujących się do polskiej poezji romantycznej oraz do martyrologii Sybiru. Malował portrety znanych osobistości krakowskich i lwowskich, a także członków najbliższej rodziny. Portretowane osoby zazwyczaj przebierał w najrozmaitsze kostiumy i obdarzał różnymi atrybutami. Częścią tych wizerunków było na ogół rozbudowane tło pejzażowe zaludnione fantastycznymi postaciami. Na bazie odwiecznych alegorii tworzył własny świat symboli przeplatających się w setkach obrazów, często porządkowanych w cykle tematyczne. Niektóre z nich stały się dziś dla nas nieczytelne. Najważniejszy w twórczości Malczewskiego cykl Zatruta studnia powstał w latach 1905-1906.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji. Organizator aukcji dolicza 18% opłatę do ceny sprzedaży.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl