Odwrocie: fragmentarycznie zachowana papierowa naklejka wystawowa prawdopodobnie z Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie z opisem obrazu Stan zachowania: obraz wymaga konserwacji
Estymacja 18 000 - 25 000 zł
Jacek Malczewski zamieszkał w Krakowie w 1872 roku, jako gimnazjalista, później wolny słuchacz w pracowni Władysława Łuszczkiewicza w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych. "W latach 1896-1910 mieszkał w willi "Pod Matką Boską" przy dzisiejszej ulicy Księcia Józefa, w podmiejskiej dzielnicy Krakowa - Zwierzyńcu. Dzielnica, usytuowana na wzgórzu, słynie z malowniczych krajobrazów i widoków na śródmieście oraz z zabytków architektonicznych. Dom malarza, stojący na nadrzecznej skarpie, oddzielony był od Wisły jedynie drogą. Z nieistniejącego dziś balkonu rozciągał się rozległy widok na dolinę Wisły w kierunku opactwa benedyktyńskiego w Tyńcu, a ze wzgórza za domem - na otaczające ogrody. Krajobraz ze Zwierzyńca często występuje jako tło w obrazach Malczewskiego z tego czasu, między innymi kompozycji Anioł z Tobiaszem (1902 r.) oraz jako samodzielny temat kameralnych kompozycji pejzażowych." (Światosław Lenartowicz, Muzeum Narodowe w Krakowie) Ogrodzeniem willi był wysoki, betonowy mur z łukowo zakończonymi niszami. Na tle tego muru zostali sportretowani w obrazie "Moje modele" w 1897 roku, bosi chłopcy "statystujący" w kompozycjach Malczewskiego. Prezentowany obraz "Portret pana D." również ma na drugim planie ów mur z wykuszami, co pozwala na przybliżone datowaniu powstania tego płótna.
Jacek Malczewski był najwybitniejszym przedstawicielem polskiego malarstwa symbolicznego. Uczeń Jana Matejki w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych (1872-75 i 1877-79) i E. Lehmana w paryskiej École des Beaux-Arts (1876-77); stale mieszkał i pracował w Krakowie. W l. 1896-1922 był profesorem malarstwa w tamtejszej Szkole Sztuk Pięknych (od 1900 r. - Akademii). Należał do Towarzystwa Artystów Polskich Sztuka i do Grupy Zero. Pozostawił po sobie bogatą spuściznę artystyczną; począwszy od realistycznych obrazów przedstawiających popowstaniowe losy Polaków na Syberii, po fantastyczno-baśniowe, biblijne i symboliczno-alegoryczne kompozycje, często splecione z wątkami patriotycznymi. Ponadto malował wiele portretów, autoportretów i pejzaży.
MALCZEWSKI Jacek
Reprezentant krakowskiego środowiska artystycznego epoki Młodej Polski, jeden z najciekawszych i najbardziej kontrowersyjnych polskich symbolistów. Wychowanek Jana Matejki; rozpoczął swą długą drogę twórczą od realistycznych obrazów o tematyce historycznej oraz od kompozycji odwołujących się do polskiej poezji romantycznej oraz do martyrologii Sybiru. Malował portrety znanych osobistości krakowskich i lwowskich, a także członków najbliższej rodziny. Portretowane osoby zazwyczaj przebierał w najrozmaitsze kostiumy i obdarzał różnymi atrybutami. Częścią tych wizerunków było na ogół rozbudowane tło pejzażowe zaludnione fantastycznymi postaciami. Na bazie odwiecznych alegorii tworzył własny świat symboli przeplatających się w setkach obrazów, często porządkowanych w cykle tematyczne. Niektóre z nich stały się dziś dla nas nieczytelne. Najważniejszy w twórczości Malczewskiego cykl Zatruta studnia powstał w latach 1905-1906.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 22 818 94 68 tel. kom.: 506 122 445 e-mail:aukcje@artinfo.pl
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl