Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
MALCZEWSKI Jacek | PORTRET MALARZA WACŁAWA KONIUSZKO

Jacek MALCZEWSKI (1854-1929)

PORTRET MALARZA WACŁAWA KONIUSZKO

olej, płótno, 42,5 x 53 cm
sygnowany u góry z prawej: J. Malczewski / portret W. Koniuszki

Na odwrociu napisy wtórne: mal. 1896 r., nr 16 oraz nalepka z informacjami, m.in. o pochodzeniu obrazu z kolekcji Tadeusza Litawińskiego oraz wystawieniu w Biurze Wystaw Artystycznych w Zakopanem w 1957 r., nr inw. 16

Portret Wacława Koniuszki (1854 - 1900) powstał po jego powrocie ze studiów malarskich w Monachium do Krakowa (1885). Pełna wyrazu twarz modela, oświetlonego, łagodnym górnym światłem przywodzi skojarzenia z niektórymi bohaterami cyklu Syberyjskiego Malczewskiego. W tle postaci widoczne wnętrze pracowni, oszczędnie określone zaledwie kilkoma rekwizytami. Targany chorobami Koniuszko odwiedzał często pracownie swych kolegów, malarzy. Wspierali go wieloraką pomocą, częściowo sparaliżowanemu pomagali malować obrazy.
Malczewski oszczędnymi środkami malarskimi, w stonowanej kolorystyce, w rozproszonym świetle wydobył ekspresję twarzy przeżywającego dramat artysty.
Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
MALCZEWSKI Jacek
Reprezentant krakowskiego środowiska artystycznego epoki Młodej Polski, jeden z najciekawszych i najbardziej kontrowersyjnych polskich symbolistów. Wychowanek Jana Matejki; rozpoczął swą długą drogę twórczą od realistycznych obrazów o tematyce historycznej oraz od kompozycji odwołujących się do polskiej poezji romantycznej oraz do martyrologii Sybiru. Malował portrety znanych osobistości krakowskich i lwowskich, a także członków najbliższej rodziny. Portretowane osoby zazwyczaj przebierał w najrozmaitsze kostiumy i obdarzał różnymi atrybutami. Częścią tych wizerunków było na ogół rozbudowane tło pejzażowe zaludnione fantastycznymi postaciami. Na bazie odwiecznych alegorii tworzył własny świat symboli przeplatających się w setkach obrazów, często porządkowanych w cykle tematyczne. Niektóre z nich stały się dziś dla nas nieczytelne. Najważniejszy w twórczości Malczewskiego cykl Zatruta studnia powstał w latach 1905-1906.
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl