Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
MALCZEWSKI Jacek | POLONIA (POŻEGNANIE)

Jacek MALCZEWSKI (1854-1929)

POLONIA (POŻEGNANIE)

olej, tektura, 59,5 x 83 cm;
sygn. p.d.: J Malczewski 1900
na odwrocie: szkic kompozycji figuralnej oraz orzeczenie o autentyczności obrazu doc. Jana Hoplińskiego z 1942 r.

lit.: Wystawa 100 dzieł Jacka Malczewskiego, Lwów 1903 , s. 51, poz. 71, tu z tytułem Polonia; Powrót,
Katalog wystawy w Muzeum Narodowym w Warszawie, VI - VII 2000, Warszawa 2000, poz. kat. 15 - tu z tytułem Polonia; S. Bołdok, Jackowi Malczewskiemu w 150. Rocznicę urodzin, (w:) "Gazeta Antykwaryczna" nr 5/6 (98/99), 2004, s. 30 - 34, il. na s. 33 - tu z tytułem Pożegnanie.
Prezentowany obraz Jacka Malczewskiego ukazuje jak żywa w świadomości artysty pozostawała pamięć powstania styczniowego mającego miejsce blisko czterdzieści lat przed namalowaniem kompozycji. Po cyklu przedstawiającym zesłańców syberyjskich, utrzymanym w realistycznej konwencji maluje obraz, w którym w zimowej scenerii dosiadający konia powstaniec rzuca ostatnie spojrzenie kobiecie opłakującej jego wyjazd. Z lewej fragment domowego gospodarstwa, z prawej rozpościera się szeroki widok na pokryte śniegiem pola. Obraz nasycony dramaturgią, akcja została jakby zawieszona w czasie. Ekspresję wzmaga kompozycja symetryczna, z silnie zaznaczonym zbiegiem perspektywicznym na osi centralnej. To właśnie ta kompozycja, kontrastowe zestawienia kolorystyczne stanowią cechy charakterystyczne już dla dojrzałej twórczości Malczewskiego.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
MALCZEWSKI Jacek
Reprezentant krakowskiego środowiska artystycznego epoki Młodej Polski, jeden z najciekawszych i najbardziej kontrowersyjnych polskich symbolistów. Wychowanek Jana Matejki; rozpoczął swą długą drogę twórczą od realistycznych obrazów o tematyce historycznej oraz od kompozycji odwołujących się do polskiej poezji romantycznej oraz do martyrologii Sybiru. Malował portrety znanych osobistości krakowskich i lwowskich, a także członków najbliższej rodziny. Portretowane osoby zazwyczaj przebierał w najrozmaitsze kostiumy i obdarzał różnymi atrybutami. Częścią tych wizerunków było na ogół rozbudowane tło pejzażowe zaludnione fantastycznymi postaciami. Na bazie odwiecznych alegorii tworzył własny świat symboli przeplatających się w setkach obrazów, często porządkowanych w cykle tematyczne. Niektóre z nich stały się dziś dla nas nieczytelne. Najważniejszy w twórczości Malczewskiego cykl Zatruta studnia powstał w latach 1905-1906.
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl