olej, płótno, 77 x 55,5 sygn. p. d.: J. Malczewski 1909.
Przestawiona w obrazie postać ślepego starca proroka, Wernyhory czy derwida - pojawia się w tryptyku Malczewskiego "Ojczyzna" (1903), gdzie towarzyszy autoportretowo ujętej postaci artysty, postaci jego siostry i prowadzącej Pegaza muzy. Sposób upozowania muzy jest powtórzony w ułożeniu głowy Polonii przedstawionej w prezentowanej kompozycji. Swym patriotycznym przesłaniem obraz nawiązuje do tryptyku "Ojczyzna", a także do długiej, tworzonej przez Malczewskiego na przestrzeni lat serii malarskiej poświęconej tematowi narodowej niewoli, w której ojczyznę postaciuje dorodna, młoda kobieta. Skuci kajdanami mężczyźni w wojskowych szynelach to postacie zapożyczone z obrazów z lat 1890. przedstawiających polskich zesłańców na różnych etapach ich męczeńskiej wędrówki na Syberię. Prezentowany obraz, w sposób typowy dla innych kompozycji Malczewskiego z lat 1908-1910 (takich jak "Św. Franciszek"), łączy w ramach jednej kompozycji bohaterów rozmaitych dzieł - wciąż żywych w wyobraźni artysty i mówi nie tylko o patriotycznej powinności, ale także o procesie twórczym i sztuce jako takiej. Ten "autoteliczny" wymiar dzieła Malczewski podkreślił stosując zasadę "obrazu w obrazie", umieszczając płótno z wyobrażoną sceną na tle okna, przez które widać wycinek krajobrazu Krakowa. Nadmierne stłoczenie postaci w wąskim kadrze obrazu oddaje sugestywnie wizyjny charakter przedstawienia, ewokuje antycypację przyszłości, która mogła się zrodzić jedynie w pracowni wielkiego artysty.
MALCZEWSKI Jacek
Reprezentant krakowskiego środowiska artystycznego epoki Młodej Polski, jeden z najciekawszych i najbardziej kontrowersyjnych polskich symbolistów. Wychowanek Jana Matejki; rozpoczął swą długą drogę twórczą od realistycznych obrazów o tematyce historycznej oraz od kompozycji odwołujących się do polskiej poezji romantycznej oraz do martyrologii Sybiru. Malował portrety znanych osobistości krakowskich i lwowskich, a także członków najbliższej rodziny. Portretowane osoby zazwyczaj przebierał w najrozmaitsze kostiumy i obdarzał różnymi atrybutami. Częścią tych wizerunków było na ogół rozbudowane tło pejzażowe zaludnione fantastycznymi postaciami. Na bazie odwiecznych alegorii tworzył własny świat symboli przeplatających się w setkach obrazów, często porządkowanych w cykle tematyczne. Niektóre z nich stały się dziś dla nas nieczytelne. Najważniejszy w twórczości Malczewskiego cykl Zatruta studnia powstał w latach 1905-1906.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl