Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
MALCZEWSKI Jacek | KOMPOZYCJA SYMBOLICZNA

Jacek MALCZEWSKI (1854-1929)

KOMPOZYCJA SYMBOLICZNA

olej, płótno, 123,5 x 73 cm; sygnowany u dołu z prawej: Jacek Malczewski 1898 - 18/8 1910

Kompozycja, której zarys powstawał - jak świadczą o tym umieszczone przez Malczewskiego na obrazie daty - na przestrzeni ponad dziesięciu lat, należy do szeroko rozumianego cyklu "Moje życie". Chronologicznie antycypuje kompozycję tryptyku z 1911-1912 o takim właśnie tytule (Muzeum Narodowe w Warszawie). O ile wraca w nim artysta do dawnych wspomnień, o tyle w oferowanym obrazie nawiązuje Malczewski do tematu Melancholii - zadumy nad losem człowieka, własnym. Stary mężczyzna - „ogrodnik”, z łopatą w ręce, zostawiwszy za sobą zadbane domostwo, zagony uprawy zatapia się w zadumie. Czy to w rzeczywistości, czy to na jawie staje przy nim heroiczna kobieta. Jej wzrok utkwiony jest w dali, w opuszczonej ręce trzyma gałązkę białego kwiatu, w drugiej dmuchawiec. Wymowa kwiatów jest tu oczywista: życie człowieka jest kruche jak bańka dmuchawca, narażone na kapryśne powiewy wiatru, losu. Temat zadumy nad życiem uzupełnia symbolicznie rozumiane tło obrazu - niezbyt obfity plon leciwego ogrodnika wyrastający za nim, pozbawiony oznak życia dom, stare bezlistne drzewo. Podobny nastrój spokoju i ciszy, uproszczone formy budynków domostwa pojawiają się w licznych obrazach Malczewskiego powstałych około 1910 roku i po tym czasie np. Powrót w rodzinne strony, ok. 1911, Anhelli, 1918 (obydwa w Muzeum Narodowym w Krakowie).
Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
MALCZEWSKI Jacek
Reprezentant krakowskiego środowiska artystycznego epoki Młodej Polski, jeden z najciekawszych i najbardziej kontrowersyjnych polskich symbolistów. Wychowanek Jana Matejki; rozpoczął swą długą drogę twórczą od realistycznych obrazów o tematyce historycznej oraz od kompozycji odwołujących się do polskiej poezji romantycznej oraz do martyrologii Sybiru. Malował portrety znanych osobistości krakowskich i lwowskich, a także członków najbliższej rodziny. Portretowane osoby zazwyczaj przebierał w najrozmaitsze kostiumy i obdarzał różnymi atrybutami. Częścią tych wizerunków było na ogół rozbudowane tło pejzażowe zaludnione fantastycznymi postaciami. Na bazie odwiecznych alegorii tworzył własny świat symboli przeplatających się w setkach obrazów, często porządkowanych w cykle tematyczne. Niektóre z nich stały się dziś dla nas nieczytelne. Najważniejszy w twórczości Malczewskiego cykl Zatruta studnia powstał w latach 1905-1906.
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl