olej, dykta, 67 x 57,2 cm; sygnowany u dołu z prawej [wzdłuż krawędzi] : J. Malczewski
Na odwrociu odręczne napisy: Już łan zżęty / Cykl obrazów J. Malczewskiego 7 sztuk: / I. Już łan zżęty / II. Ogrodniczek / III. Fascynacja / IV. Upojenie / V. Zgon / VI . ..... [napis nieczytelny] / VII. Uwolnienie oraz nalepka Muzeum Narodowego w Warszawie z numerem p. 358/00/5 Por.: Jacek Malczewski. 1854-1929. Katalog wystawy w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, Szczecin 1999.
Prezentowany obraz nie należy do cyklu "Moje życie", który to cykl składał się z kompozycji dużego formatu, ale zapewne do pokrewnego cyklu którego sceny rozgrywają się przed dworami w Wielgiem i Lusławicach. Na ścieżce, na którą kładzie się cień budynku, siedzi w krześle typu karło młoda kobieta w białej sukni z sierpem w dłoni. W tle łąka, drzewa i krzewy, a na horyzoncie wzgórza. Pod postacią kobiety występować może jedna z mitycznych bogiń przeznaczenia - Atropos [śmierć], która sierpem przecina nić życia. Treść kompozycji odpowiadałaby symbolicznemu tytułowi Już łan zżęty, tak jak inne tytuły - zapisane na odwrocie obrazu obcą ręką - sugerują koleje losu człowieka. Prezentowana kompozycja wykazuje silne związki tematyczne, artystyczne z dwoma pracami Malczewskiego zatytułowanymi Lusławice, przedstawionymi na wystawie w Szczecinie (por. Katalog, il. b. nr. - własność prywatna). Namalowane są one na dykcie tego samego formatu (67 x 57 cm). Na jednym - z postaciami na ganku - obok sygnatury artysta postawił datę 1918. Tak też zapewne można określić czas powstania oferowanego obrazu. Na drugiej kompozycji z wystawy szczecińskiej pojawia się analogiczna postać młodej kobiety w białej sukni, obok niej znajduje się wieniec. Być może jest to praca zatytułowana Zgon, znana ze wspomnianego wyżej cyklu siedmiu obrazów Malczewskiego.
MALCZEWSKI Jacek
Reprezentant krakowskiego środowiska artystycznego epoki Młodej Polski, jeden z najciekawszych i najbardziej kontrowersyjnych polskich symbolistów. Wychowanek Jana Matejki; rozpoczął swą długą drogę twórczą od realistycznych obrazów o tematyce historycznej oraz od kompozycji odwołujących się do polskiej poezji romantycznej oraz do martyrologii Sybiru. Malował portrety znanych osobistości krakowskich i lwowskich, a także członków najbliższej rodziny. Portretowane osoby zazwyczaj przebierał w najrozmaitsze kostiumy i obdarzał różnymi atrybutami. Częścią tych wizerunków było na ogół rozbudowane tło pejzażowe zaludnione fantastycznymi postaciami. Na bazie odwiecznych alegorii tworzył własny świat symboli przeplatających się w setkach obrazów, często porządkowanych w cykle tematyczne. Niektóre z nich stały się dziś dla nas nieczytelne. Najważniejszy w twórczości Malczewskiego cykl Zatruta studnia powstał w latach 1905-1906.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl