Gwasz na tekturze o wym. 45 x 27 cm (w ramie za szkłem: 51,2 x 33,2 cm). Przed 1925 r. Obraz nie otwierany. Stan dobry. Praca reprodukowana w Silva Rerum 1939, zeszyt 5. Obraz stanowi projekt exlibrisu dla Witolda Hausnera (1852 - 1925), prawnika, sedziego, prezydenta Sądu Krajowego Wyższego w Krakowie, a także bibliofila i właściciela wielkiej biblioteki. W. Hausner sam tworzył exlibrisy, którymi ozdabiał książki. Były to najczęściej fotografie nawiązujące do treści książki, z dopiskiem exlibris. Przedłożony exlibris pomysłu Jacka Malczewskiego, nigdy nie wyszedł poza fazę projektu, był jedynie reprodukowany metodą fotograficzną przez samego właściciela i umieszczony na pewnej liczbie tomów. Oferowany oryginał tegoż exlibrisu znajdował się w posiadaniu Towarzystwa Miłośników Książki w Krakowie, a w okresie powojennym został odsprzedany do zbiorów prywatnych. Treścią projektu jest postać sędziego nachylona nad księgą wielkich rozmiarów, obok Temida (?) oparta o równie wielką księgę; między księgami myszy i kot stojący na tylnych łapach przy otwartym kałamarzu z piórami. (Silva Rerum 1927, z.4 i 1939, z.5).
MALCZEWSKI Jacek
Reprezentant krakowskiego środowiska artystycznego epoki Młodej Polski, jeden z najciekawszych i najbardziej kontrowersyjnych polskich symbolistów. Wychowanek Jana Matejki; rozpoczął swą długą drogę twórczą od realistycznych obrazów o tematyce historycznej oraz od kompozycji odwołujących się do polskiej poezji romantycznej oraz do martyrologii Sybiru. Malował portrety znanych osobistości krakowskich i lwowskich, a także członków najbliższej rodziny. Portretowane osoby zazwyczaj przebierał w najrozmaitsze kostiumy i obdarzał różnymi atrybutami. Częścią tych wizerunków było na ogół rozbudowane tło pejzażowe zaludnione fantastycznymi postaciami. Na bazie odwiecznych alegorii tworzył własny świat symboli przeplatających się w setkach obrazów, często porządkowanych w cykle tematyczne. Niektóre z nich stały się dziś dla nas nieczytelne. Najważniejszy w twórczości Malczewskiego cykl Zatruta studnia powstał w latach 1905-1906.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów oferowanych na aukcji. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 0 601 808 148 e-mail:aukcje@artinfo.pl
Licytacja z Artinfo.pl:
W czasie aukcji kontaktujemy się na podany wcześniej numer telefonu i wspólnie licytujemy, relacjonując cały czas przebieg licytacji. Przyjmujemy także górne limity cen (informacje poufne), do poziomu których licytujemy w Państwa imieniu. Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł
Do 1000 zł przyjmujemy tylko zlecenia z limitem.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Do cen wylicytowanych dom aukcyjny dolicza 7% opłatę organizacyjną.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl