Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
MALCZEWSKI Jacek | DYSKUSJA O SZTUCE, 1886

Jacek MALCZEWSKI (1854-1929)

DYSKUSJA O SZTUCE, 1886

olej na płótnie,
47 x 39 cm
sygnowany l.d. "J Malczewski.86"
na odwrocie, na płótnie napis "Dyskussia o sztuce", na krośnie dwie nalepki wystawowe.

Wystawiany: - "Józef Brandt - uczniowie i przyjaciele", Muzeum im. Jacka Malczewskiego, Radom 1998/1999, - "Jacek Malczewski 1854-1929", tamże.
"Od listopada 1885 do wiosny 1886 Jacek Malczewski przebywał w Monachium. Niewykluczone, że tam namalował lub zaczął malować omawiany obraz. Wiadomo, że Malczewski zainteresował się w Monachium aktualnym tam wówczas naturalizmem i pewne jego aspekty adaptował w swej sztuce przez najbliższych kilka lat. Uderzająca w omawianym obrazie, fotograficzna niemal precyzja i obiektywizm malarskiego przedstawienia mogą zawdzięczać wiele inspiracjom niemieckiego malarstwa.[?].
Dyskusja o sztuce jest prawdopodobnie tożsama z Pogadanką o sztuce wystawioną przez Malczewskiego w 1886 r. w krakowskim TPSP, w lutym 1887 wylosowaną jako premia Towarzystwa przez W. Windakiewicza. Odnotować trzeba, że w Dyskusji o sztuce po raz pierwszy w twórczości Jacka Malczewskiego pojawia się motyw chłopięcego malarczyka, tak ważny dlań później symbol artysty?" (ekspertyza Agnieszki Ławniczakowej z 13.IX.2000).

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
MALCZEWSKI Jacek
Reprezentant krakowskiego środowiska artystycznego epoki Młodej Polski, jeden z najciekawszych i najbardziej kontrowersyjnych polskich symbolistów. Wychowanek Jana Matejki; rozpoczął swą długą drogę twórczą od realistycznych obrazów o tematyce historycznej oraz od kompozycji odwołujących się do polskiej poezji romantycznej oraz do martyrologii Sybiru. Malował portrety znanych osobistości krakowskich i lwowskich, a także członków najbliższej rodziny. Portretowane osoby zazwyczaj przebierał w najrozmaitsze kostiumy i obdarzał różnymi atrybutami. Częścią tych wizerunków było na ogół rozbudowane tło pejzażowe zaludnione fantastycznymi postaciami. Na bazie odwiecznych alegorii tworzył własny świat symboli przeplatających się w setkach obrazów, często porządkowanych w cykle tematyczne. Niektóre z nich stały się dziś dla nas nieczytelne. Najważniejszy w twórczości Malczewskiego cykl Zatruta studnia powstał w latach 1905-1906.
Informacje dla kupujących:

Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji.
Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:

tel.: 022 818 94 68
tel. kom.: 0 601 808 148
e-mail:
aukcje@artinfo.pl

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl