Olej, tektura, 51 x 44, 5 cm, sygn. i dat. u dołu po lewej: J. Malczewski 1907
Na odwrocie pośrodku, przyklejone poświadczenie autentyczności i pochodzenia dzieła, pisane odręcznie: "Poświadczam, że niniejsze dzieło przedstawiające Derwida (Derwisza?) na tle krajobrazu, otrzymałem od Jacka Malczewskiego w dzień moich imienin 25 sierpnia w r. 1908, tytułem pamiątki jako Przyjaciela a pó¼niej Sąsiada w majątku Lusławice koło Zakliczyna nad Dunajcem, gdzie w tym ulubionym i często odwiedzanym miejscu mile przebywał i malował/ Ludwik Nowina Krasuski. / (Właściciel dóbr ziemskich w Drużkowie) / Drużków n/Dunajcem, 1908 r. " Temat obrazu odnosi się do dramatu Juliusza Słowackiego "Lilla Weneda". Przedstawiony starzec to Derwid, król Wenedów, ojciec Rozy i Lilly Wenedy, właściciel magicznej, złotostrunnej harfy. Obraz jest drugą, zmienioną stylistycznie, autorską wersja namalowanej przez Jacka Malczewskiego w 1902 r. kompozycji "Derwid", olej, deska, 54 x 45, 5 cm (wł. Muzeum Narodowe w Krakowie) Według opinii pani Agnieszki Ławniczakowej - dzieło Jacka Malczewskiego należy do bardzo ciekawych i oryginalnych stylistycznie prac naszego wielkiego symbolisty. ( ) Jest on jak sądzę, jednym z ciekawych ogniw w aktualnej wówczas, na początku ubiegłego stulecia, ideowo - artystycznej dyskusji o potrzebie stylu narodowego; dziełem, które ukazuje indywidualne poszukiwania i propozycje w tym względzie Jacka Malczewskiego.
MALCZEWSKI Jacek
Reprezentant krakowskiego środowiska artystycznego epoki Młodej Polski, jeden z najciekawszych i najbardziej kontrowersyjnych polskich symbolistów. Wychowanek Jana Matejki; rozpoczął swą długą drogę twórczą od realistycznych obrazów o tematyce historycznej oraz od kompozycji odwołujących się do polskiej poezji romantycznej oraz do martyrologii Sybiru. Malował portrety znanych osobistości krakowskich i lwowskich, a także członków najbliższej rodziny. Portretowane osoby zazwyczaj przebierał w najrozmaitsze kostiumy i obdarzał różnymi atrybutami. Częścią tych wizerunków było na ogół rozbudowane tło pejzażowe zaludnione fantastycznymi postaciami. Na bazie odwiecznych alegorii tworzył własny świat symboli przeplatających się w setkach obrazów, często porządkowanych w cykle tematyczne. Niektóre z nich stały się dziś dla nas nieczytelne. Najważniejszy w twórczości Malczewskiego cykl Zatruta studnia powstał w latach 1905-1906.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 0 601 808 148 e-mail:aukcje@artinfo.pl
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl