Olej, tektura; 26,8 x 17,3 cm Sygnowany czarnym tuszem (?) p.g.: JMalczewski | 1910
Jacek Malczewski należy do grona najwybitniejszych malarzy polskich przełomu XIX i XX w. Studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych oraz w paryskiej Ecole des Beaux-Arts. Odbył wiele podróży po Europie, uczestniczył też w słynnej ekspedycji archeologicznej Karola Lanckorońskiego (jako rysownik). Był współzałożycielem oraz członkiem licznych organizacji artystycznych. Wykładał w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie (od 1900 r. Akademii). Spuścizna po tym artyście obejmuje ponad dwa tysiące obrazów oraz niezliczone szkice i rysunki, o różnorodnej tematyce. Wczesną fazę jego twórczości zdominował wątek patriotyczno-martyrologiczny. Następnie Malczewski skoncentrował się na scenach rodzajowych z wątkami fantastyczno-baśniowymi oraz na portretach i autoportretach. Malował w konwencji realistycznej, posługując się różnorodną paletą barw zestawianych dysonansowo, często rozjaśnionych, czasem wyciszanych - niemal monochromatycznych.
MALCZEWSKI Jacek
Reprezentant krakowskiego środowiska artystycznego epoki Młodej Polski, jeden z najciekawszych i najbardziej kontrowersyjnych polskich symbolistów. Wychowanek Jana Matejki; rozpoczął swą długą drogę twórczą od realistycznych obrazów o tematyce historycznej oraz od kompozycji odwołujących się do polskiej poezji romantycznej oraz do martyrologii Sybiru. Malował portrety znanych osobistości krakowskich i lwowskich, a także członków najbliższej rodziny. Portretowane osoby zazwyczaj przebierał w najrozmaitsze kostiumy i obdarzał różnymi atrybutami. Częścią tych wizerunków było na ogół rozbudowane tło pejzażowe zaludnione fantastycznymi postaciami. Na bazie odwiecznych alegorii tworzył własny świat symboli przeplatających się w setkach obrazów, często porządkowanych w cykle tematyczne. Niektóre z nich stały się dziś dla nas nieczytelne. Najważniejszy w twórczości Malczewskiego cykl Zatruta studnia powstał w latach 1905-1906.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl