olej, tektura 69 x 42,5 cm sygn. l.d.: 1916 J Malczewski
Na odwr. nalepka (druk, atrament) o treści: SALON SPRZEDAŻY DZIEŁ SZTUKI PRZY T.P.S.P. W KRAKOWIE | plac Szczepański 4. - Telefon Nr. 8. | Autor: Malczewski Jacek | Adres" - | Dzieło p.t.: "Autoportret" | Rodzaj olejny cena: Na nalepce odbity numer: 0362
W załączeniu dwie ekspertyzy: - 1. ekspertyza autorstwa prof. dra hab. Dariusza Markowskiego (z dn. 16 II 2016) będąca obszerną, popartą badaniami analizą konserwatorską obrazu; - 2. ekspertyza Zofii Katarzyny Posiadały, znawczyni oevre Malczewskiego, autorki licznych wystaw, publikacji i albumów prezentujących jego twórczość (z dn. 30 VIII 2016).
Obraz "wpisuje się w długi, ciągnący się przez lata /../ cykl wizerunków własnych, autoportretów, w których artysta wiernie odtwarzał swoje rysy zewnętrzne, nie próbując prawie nigdy zdradzać przeżyć. Jego twarz pozostawała na ogół zamknięta, niedostępna a świat wewnętrzny o wielkim bogactwie uczuć sugerowały towarzyszące mu postacie bądź rekwizyty. W tym obrazie jest to postać Thanatos, wyobrażenie Śmierci. Według greckiego mitu Thanatos, syn Nocy, był bliźniaczym bratem Hypnosa, boga Snu. Mit wskazywał na podobieństwo między Snem i Śmiercią jako stanami wyzwalającymi duszę i uwalniającymi od cielesności." Ale pojawiająca się w wielu obrazach Malczewskiego postać Thanatos - przeciwnie niż w greckim micie - przybiera zawsze bujną i dorodną postać kobiecą, przekazując "dręczące twórcę napięcie pomiędzy tym, co biologiczne, a tym, co przemijające" (K. Wyka, Thanatos i Polska, Kraków 1971, s, 47). A więc - Eros i Thanatos - motywy i wątki wciąż obecne w twórczości artysty. (według tekstu ekspertyzy p. Zofii Katarzyny Posiadały)
MALCZEWSKI Jacek
Reprezentant krakowskiego środowiska artystycznego epoki Młodej Polski, jeden z najciekawszych i najbardziej kontrowersyjnych polskich symbolistów. Wychowanek Jana Matejki; rozpoczął swą długą drogę twórczą od realistycznych obrazów o tematyce historycznej oraz od kompozycji odwołujących się do polskiej poezji romantycznej oraz do martyrologii Sybiru. Malował portrety znanych osobistości krakowskich i lwowskich, a także członków najbliższej rodziny. Portretowane osoby zazwyczaj przebierał w najrozmaitsze kostiumy i obdarzał różnymi atrybutami. Częścią tych wizerunków było na ogół rozbudowane tło pejzażowe zaludnione fantastycznymi postaciami. Na bazie odwiecznych alegorii tworzył własny świat symboli przeplatających się w setkach obrazów, często porządkowanych w cykle tematyczne. Niektóre z nich stały się dziś dla nas nieczytelne. Najważniejszy w twórczości Malczewskiego cykl Zatruta studnia powstał w latach 1905-1906.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji dolicza 18% opłatę do ceny sprzedaży.
Pozycja nr 81 została sprowadzona z państwa spoza Unii Europejskiej. Do wylicytowanej ceny doliczona zostanie opłata organizacyjna w wys. 26 % (w tym zawarty jest podatek VAT, droit de suite i podatek graniczny).
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl