olej, tektura, 46 x 55 cm sygn. p.d.: J / krzyż / M 1909
Artysta ukazał swą postać w habicie tercjarskiego stowarzyszenia - trzeciego zakonu św. Franciszka z Asyżu, w tym samym, w którym zgodnie z jego wolą został pochowany. Obraz ukazany z lekko podwyższonego punktu widzenia ukazuje Jacka - brata zakonnego trzymającego drzewo krzyża, na którym leży figurka Zbawiciela. Obok znana z licznych obrazów Malczewskiego wiejska dziewczyna w zapasce na głowie, zasępiona w myślach, trzymająca skrzypce, których fragment widoczny jest u dołu kompozycji. W dali spoza domostw zwierzynieckich? wyłania się pejzaż z topniejącym śniegiem i jakby oddychającą już wiosennie ziemią, i nagimi, rachitycznymi drzewami. Jak zwykle w malarstwie Malczewskiego nastrój zadumy, melancholii współbrzmi z delikatną kolorystyką, nastrój ten współtworzy nadto pięknie malowany pejzaż, potwierdzający mistrzowskie możliwości malarskie artysty. Obraz powstał w 1909 r., kiedy to Malczewski był w pełni sił witalnych i stworzył wiele swych celnych autoportretów.
MALCZEWSKI Jacek
Reprezentant krakowskiego środowiska artystycznego epoki Młodej Polski, jeden z najciekawszych i najbardziej kontrowersyjnych polskich symbolistów. Wychowanek Jana Matejki; rozpoczął swą długą drogę twórczą od realistycznych obrazów o tematyce historycznej oraz od kompozycji odwołujących się do polskiej poezji romantycznej oraz do martyrologii Sybiru. Malował portrety znanych osobistości krakowskich i lwowskich, a także członków najbliższej rodziny. Portretowane osoby zazwyczaj przebierał w najrozmaitsze kostiumy i obdarzał różnymi atrybutami. Częścią tych wizerunków było na ogół rozbudowane tło pejzażowe zaludnione fantastycznymi postaciami. Na bazie odwiecznych alegorii tworzył własny świat symboli przeplatających się w setkach obrazów, często porządkowanych w cykle tematyczne. Niektóre z nich stały się dziś dla nas nieczytelne. Najważniejszy w twórczości Malczewskiego cykl Zatruta studnia powstał w latach 1905-1906.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl