Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
MALCZEWSKI Jacek | AUTOPORTRET, 1908

Jacek MALCZEWSKI (1854-1929)

AUTOPORTRET, 1908

olej, tektura
83 x 67 cm
sygn. i datowany na odwrocie: Jacek Malczewski | 1908 marzec

Na odwrocie, w dolnej partii tektury stemple paryskiej firmy Lefranc & Cie oferującej farby i różne inne materiały malarskie (kartusz z kaduceuszem i kotwicą pomiędzy literami L i F); przy dolnej krawędzi stempel 25.
U góry i w partii dolnej
- dwa stemple o treści: DR LEOPOLD MACHARSKI | KRAKÓW | Rynek gł. - Pałac Spiski.
Przy "górnym" stemplu dopisane atramentem słowo: Własność.

Na górnej listwie krosna napis ołówkiem: /../ Macharski; obok czerwoną kredką: 14.

Ponadto na dolnej listwie krosna nalepka własnościowa, a na poprzeczce krosna i na tekturze, w dolnej partii 3 nalepki wystawowe:
1. rękopis: 22 | Inw. D (?) Macharski
2. druk, rękopis: 1908 | Autor Malczewski Jacek | Adres Zwierzyniec | Dzieło Portret własny;
3. druk, rękopis: ZWIĄZEK POLSKICH ARTYSTÓW PLASTYKÓW | W KRAKOWIE,, PLAC ŚW. DUCHA 1. "DOM ARTYSTÓW" | Data przyjęcia 29/5. 1925 | Autor Jacek Malczewski | Tytuł "Autoportret" | Wystawa Jubileuszowa | Rodzaj olej Rozmiar | W. P. Rad. Macharski Nr 14;
4. druk, stempel, maszynopis: Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie | R. 1939. Nr. 94 1606 | Autor WYSTAWA | JACKA MALCZEWSKIEGO | Dzieło Autoportret | Wykonanie ol. tekt. Cena

Obraz - autoportret artysty na tle zieleni - powstał w roku 1908. Malczewski mieszkał wówczas w willi "Pod Matką Boską" na krakowskim Zwierzyńcu (dziś ul. Księcia Józefa 29). Dom otoczony był dużym ogrodem, który wznosił się tarasami po stoku wzgórza. Ten bliski, przydomowy pejzaż - powtarzający się także w innych autoportretach z tego okresu - artysta uczynił tłem swego portretu, portretu w zwyczajnym roboczym stroju, jakiego zwykł używać przy pracy (szara bluza i kapelusz). Uwaga malarza, a także odbiorcy dzieła, skupia się przede wszystkim na twarzy modela, samego artysty zamyślonego i niejako zapatrzonego we własne myśli. Postaci w tle na dalekim planie są dopełnieniem treści obrazu, przywodząc rozmaite wątki z twórczości Malczewskiego - żywiołu natury, cielesności, ułudy, kaprysu (Chimera), natchnienia, poezji (Pegaz, Muza) oraz cierpień, walki i tęsknoty za wolną Ojczyzną (wędrowiec w szynelu, Sybirak).

Obraz był pierwotnie własnością Franciszka Aleksandra Macharskiego (1852-1934), znanego krakowskiego kupca i filantropa, od 1902 członka Rady Kongregacji Kupieckiej w Krakowie. Jako dobrze zasłużony dla Krakowa i kraju, Franciszek Macharski odznaczony został Orderem Gwiazdy Rumunii (1907), Złotym Krzyżem Zasługi (1925), papieskim medalem Pro Ecclesia et Pontifice (1930). Był właścicielem Pałacu Spiskiego (od 1909) i restauracji "Hawełka", którą odziedziczył (1894) po jej założycielu Antonim Hawełce i której prowadzenie scedował z czasem na swego bratanka Leopolda, przedsiębiorcę i doktora praw, ojca ks. kardynała Franciszka Macharskiego.

Franciszek Aleksander Macharski był też wybitnym kolekcjonerem. Jego kolekcja, szerzej opisana przez Kazimierza Bartoszewicza, wymieniona jest także w Zbiorach polskich... E. Chwalewika (patrz niżej - bibliografia).

Jak pisał Bartoszewicz - Macharski "stworzył jeden z najpiękniejszych zbiorów prywatnych". Jako "szczery wielbiciel piękna /.../ z każdej swej podróży w sprawach komercjalnych za granicę przywoził już to jakiś piękny parawan czy stolik japoński, już to jakiegoś ‘holendra’ czy ‘flamanda’ /.../. A na miejscu w Krakowie nabywał przede wszystkim obrazy naszych malarzy. Czynił to z prawdziwym amatorstwem i rozważnie, nie jak powojenni, dzisiejsi mecenasi sztuki nabywający obrazy hurtownie i na metry. Nie szło mu o ilość okazów, ale o ich jakość. Nie polegał wyłącznie na własnym odczuciu piękna, ale radził się znawców".

W zbiorach Macharskiego znajdowały się, m.in. obrazy, rysunki i szkice J. Matejki, M. Bacciarellego, A. Grottgera, H. Siemiradzkiego, J. Fałata, S. Wyspiańskiego, Jul. Kossaka, A. Kotsisa, L. Wyczółkowskiego, J. Malczewskiego, W. Pruszkowskiego, W. Tetmajera, J. Brandta, F. Żmurki, W. Weissa, S. Filipkiewicza.

Kolekcjoner prowadził rękopiśmienny inwentarz zatytułowany "Zbiór obrazów Franciszka Macharskiego. Katalog zakupna", skrupulatnie odnotowując w kolejnych rubrykach podstawowe dane o każdym obrazie i okolicznościach jego nabycia (autor, tytuł, cena, data kupna, sprzedawca, uwagi). W Katalogu zakupna - pod datą dzienną 23 marca 1908 - wymieniony jest także obraz Jacka Malczewskiego Autoportret, kupiony od Autora za sumę 800 koron. O tym obrazie pisał nieoceniony Bartoszewicz: pyszny Autoportret Malczewskiego /.../ że świetny dodawać nie trzeba.

Następnym właścicielem Autoportretu Malczewskiego był bratanek Franciszka, Leopold Macharski (1886-1945), dr praw i przedsiębiorca, ojciec ks. kardynała Franciszka Antoniego Macharskiego. Już jako jego własność Autoportret został wystawiony i reprodukowany na okładce katalogu zbiorowej wystawy Jacka Malczewskiego otwartej w lipcu 1939 r. w TPSP w Krakowie.

Obecni właściciele kupili Autoportret w krakowskiej Desie w początkach lat sześćdziesiątych XX w.

Wystawy:
- TPSP Kraków 1908;
- Wystawa Jubileuszowa Jacka Malczewskiego, Kraków "Dom Artystów" 1925 [obrazy ze zbiorów prywatnych; bez katalogu];
- TPSP Kraków 1939 [katalog; patrz niżej].

Archiwalia i bibliografia:
- Dawna (1908?) fotografia obrazu wykonana przez Amalię Krieger w krakowskim Zakładzie Fotograficznym Kriegerowie (ul. św. Jana 1 /37) przechowywana w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie [patrz: http://katalog.muzeum.krakow.pl/pl/cat];
- Zbiór obrazów Franciszka Macharskiego. Katalog zakupna [rękopiśmienny "Katalog" prowadzony przez kolekcjonera; w posiadaniu rodziny];
- K. Bartoszewicz: Prywatne zbiory krakowskie. Galeria radcy Macharskiego, [w:] "Rzeczpospolita" [Warszawa], wydanie poranne, piątek 14 III 1924, nr 73, s. 4-5;
- E. Chwalewik: Zbiory polskie. Archiwa, biblioteki, Gabinety, Muzea i inne zbiory pamiątek przeszłości w Ojczyźnie i na Obczyźnie w porządku alfabetycznym według miejscowości ułożone, Tom I, A-M, Warszawa - Kraków MCMXXVI, s. 252, 253;
- Jacek Malczewski 1855-1929, [kat.] Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, lipiec - sierpień - wrzesień 1939, s. 14, poz. 94 [reprodukcja na okładce; bez ilustr. wewnątrz katalogu], s. 14, nr kat. 94 (Autoportret, bez podpisu i daty, olej, tektura, 64 x 80 cm [uwaga: wymiary zdjęte w świetle ramy w porządku: 1. podstawa obrazu, 2. jego wysokość]; własność dr Leopold Macharski).

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
MALCZEWSKI Jacek
Reprezentant krakowskiego środowiska artystycznego epoki Młodej Polski, jeden z najciekawszych i najbardziej kontrowersyjnych polskich symbolistów. Wychowanek Jana Matejki; rozpoczął swą długą drogę twórczą od realistycznych obrazów o tematyce historycznej oraz od kompozycji odwołujących się do polskiej poezji romantycznej oraz do martyrologii Sybiru. Malował portrety znanych osobistości krakowskich i lwowskich, a także członków najbliższej rodziny. Portretowane osoby zazwyczaj przebierał w najrozmaitsze kostiumy i obdarzał różnymi atrybutami. Częścią tych wizerunków było na ogół rozbudowane tło pejzażowe zaludnione fantastycznymi postaciami. Na bazie odwiecznych alegorii tworzył własny świat symboli przeplatających się w setkach obrazów, często porządkowanych w cykle tematyczne. Niektóre z nich stały się dziś dla nas nieczytelne. Najważniejszy w twórczości Malczewskiego cykl Zatruta studnia powstał w latach 1905-1906.
Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji dolicza 15% opłatę do ceny sprzedaży.
Pozycje nr 5 oraz 19 zostały sprowadzone z państwa spoza Unii Europejskiej. Do wylicytowanej ceny doliczona zostanie opłata organizacyjna w wys. 23 % (w tym zawarty jest podatek VAT, droit de suite i podatek graniczny).

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl