olej/płyta, tektura, 100 x 63 cm sygnowany, datowany i opisany na odwrocie: Dyrzyński | Relacje II | PŁYTA - TEKTURA | 100 x 63 | 1981 | wskazówka montażowa | napis: góra
WYSTAWIANY: - Jacek Dyrzyński. Malarstwo, pod. red. Artura Winiarskiego, Akademia Sztuki Pięknych w Warszawie, Warszawa 2017, il. s. 167.
Podczas studiów na warszawskiej ASP uczęszczał na zajęcia do pracowni prof. Tadeusza Dominika oraz Pracowni Kompozycji Brył i Płaszczyzn prowadzonej przez prof. Romana Owidzkiego. Uczył się też scenografii u prof. Władysława Daszewskiego. W 1972 uzyskał dyplom z wyróżnieniem pod kierunkiem prof. Aleksandra Kobzdeja. Rozpoczął pracę pedagogiczną w pracowni Owidzkiego pod zmienioną nazwą: Pracownia Wiedzy o Działaniach i Strukturach Wizualnych. Każdy obraz-obiekt Dyrzyńskiego to skomplikowana "architektura" i "rebus wizualny" w jednym. Sam artysta mówi, że tworzy obrazy "czaso-przestrzenno-motoryczne". Percepcja form reliefowych, oglądanie ich pod różnymi kątami, wymaga od widza czasu i przemieszczania się względem obiektu. Dla osiągnięcia efektów opartowych, Dyrzyński z równą uwagą pracuje nad strukturą i fakturą obrazów. Poprzez nanoszenie na jednolitą powierzchnię kropek lub kresek, ich rozluźnianie i zagęszczanie, artysta odpowiednio wpuszcza światło lub kreuje sztuczny cień. Ten "swoisty pointylizm", jak mówi autor, służył "odrealnieniu płaszczyzny". Zresztą zaciera się tu granica między malowaniem a rysowaniem. Rysunki z lat 80. stanowią podobne laboratorium Działań i Struktur Wizualnych, żeby posłużyć się nazwą pracowni prowadzonej przez Dyrzyńskiego.
W 1965 ukończył Liceum Technik Teatralnych w Warszawie. W latach 1966-1972 studiował na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie w pracowniach Tadeusza Dominika i Aleksandra Kobzdeja, u którego uzyskał dyplom z wyróżnieniem. Po studiach został asystentem Romana Owidzkiego w Pracowni wiedzy o działaniach i strukturach wizualnych. W 1984 roku przejął jej prowadzenie po emerytowanym profesorze, którego program dydaktyczny kontynuuje i rozwija do dziś. W latach 1990-1996 był dziekanem Wydziału Malarstwa. W 1995 roku uzyskał tytuł profesora sztuk plastycznych. W latach 1999-2005 był prorektorem ASP w Warszawie.
W swej twórczości malarskiej, rysunkowej i w reliefach jest konsekwentnym abstrakcjonistą skupionym na problemach dynamiki, rytmu i oddziaływania form na płaszczyźnie. Od lat 80. w jego pracach dominuje kwadrat, który artysta uznaje za figurę idealną, niepodatne na interpretacje semantyczne „czyste pole”. Uprawia malarstwo, rysunek, malarstwo na jedwabiu i sztukę papieru. Autor 20 ekspozycji indywidualnych. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji. Organizator aukcji dolicza 18% opłatę do ceny sprzedaży.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl