Olej, płótno; 58,9 x 80,2 cm Sygnowany p.d.: I. Czaj
Malarz - pejzażysta, portrecista. Kształcił się w Wolnej Szkole Malarstwa i Rysunku Ludwiki Mehofferowej w Krakowie. Mieszkał w Krakowie i Zakopanem. Członek ZPAP. W roku 1933 brał udział w wystawie w Żydowskim Domu Akademickim w Krakowie. W 1934 był jednym z artystów, który niezadowoleni z podziału nagród na Salonie, wycofali swoje prace, organizując odrębną wystawę i podpisali odezwę protestacyjną. Chochołów - wieś w gminie Czarny Dunajec zabudowana charakterystyczną architekturą góralską z końca XVIII i XIX wieku, która uzyskała od UNESCO klasę "0" wśród regionalnej architektury budowlanej. Autor ukazuje widok zaułka otoczonego z obu stron drewnianymi zagrodami. Jedynym śladem "współczesności" jest słup telefoniczny lub elektryczny widoczny po lewej stronie obrazu. W końcu zaułka za budynkami widać wznoszące się pasmo gór. Może być to pejzaż wiosenny lub z wczesnej jesieni - drzewa są jeszcze (lub już) gołe, a na ziemi widać nieliczne kępki trawy.
Ignacy Izydor Goldhuber-Czaj był malarzem pochodzenia żydowskiego, urodził się w 1896 w Wołyniu, zmarł w Gusar prawdopodobnie w 1942. Studiował od początku lat 20. w, prowadzonej prze Jerzego Fedkowicza, prywatnej Wolnej Szkole Malarstwa i Rysunku im. L. Mehofferowej w Krakowie. Goldhuber-Czaj mieszkał w Krakowie i Zakopanem. Był związany ze Zrzeszeniem Żydowskich Artystów Malarzy i Rzeźbiarzy, gdzie pełnił funkcję wiceprezesa (1932-33) i w późniejszych latach sekretarza. Wystawiał z nimi w latach 30. m.in. w Krakowie oraz w Katowicach w lokalu "Concordii" przy ul. Stawowej 19. Należał do ZZPAP. Malował pejzaże, fragmenty architektury, widoki miejskie, martwe natury, projektował dekoracje do teatru żydowskiego, zajmował się karykaturą. Kształtom nadawał miękkie przenikające się formy, lub wręcz przeciwnie, podkreślał ich bryłowatość, wyraźnie obrysowując plamy.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 0 693 108 148 e-mail:aukcje@artinfo.pl
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl