olej, płótno, 63,5 x 91 cm; sygn. u dołu: Ajwazowski 1861 (cyrylicą)
Z ekspertyzy W.A. Pietrowa z dn. 6 III 2000 r.: "Badanie obrazu przedstawionego do ekspertyzy prowadzi do następujących wniosków: Analizę malowidła przeprowadzono w oparciu o przykłady [prac Ajwazowskiego] znajdujące się w Państwowej Galerii Trietiakowskiej oraz inne materiały. Obraz był kilkakrotnie restaurowany. Część autorskiej malatury została utracona (zmyta, przetarta). Widoczne są przemalowania a także naprawy. Podpis w zasadzie jest stary, zgodny z charakterem pisma autora i typowy dla autografów Ajwazowskiego. Płótno, grunt, motyw, kompozycja, charakter malowania, paleta barw, faktura i sposób przedstawienia zachowanych, autorskich partii obrazu (droga i postacie na niej, belki) nie zaprzeczają specyfice malowania I. Ajwazowskiego i są analogiczne ze znanymi dziełami tego autora, powstałymi między końcem lat 1850-tych, a początkiem lat 1860-tych. Niniejszym można potwierdzić, że autorem opiniowanego obrazu jest I. K. Ajwazowski, licząc się jednak ze znaczącą utratą autorskiego malunku i późniejszymi jego uzupełnieniami. Zachowana oryginalna warstwa obrazu jest typową praca tego artysty".
AJWAZOWSKI Iwan Konstantynowicz
Najwybitniejszy malarz rosyjski XIX w. W latach 1833-1837 studiował w Akademii Petersburskiej u Worobiewa i Tanneura. W 1844r. został głównym malarzem Sztabu Generalnego Floty Rosyjskiej. W 1847r. był profesorem Akademii Petersburskiej. W 1869r. brał udział w otwarciu Kanału Sueskiego. Odbył wiele podróży, był m.in. we Włoszech, Francji, Anglii, Hiszpanii, na Krymie i Ameryce. Od 1845r. mieszkał na stałe w Teodozji i otworzył tam w 1865r. własne atelier. Przyjaźnił się m.in. z Gogolem, Kryłowem i Puszkinem. Tematem jego prac były sceny religijne, rodzajowe, historyczne i symboliczne oraz portrety i pejzaże. Jednak najbardziej zasłynął jako marynista. Jego wczesne obrazy mają nastrój romantyczny. Od połowy lat 60-tych jego obrazy mają charakter realistyczny. Prace tego artysty są bardzo poszukiwane i wysoko cenione na aukcjach.