olej, płótno dublowane, 89 x 71 cm; sygn. p.d.: Ajwazowski (cyrylicą) w załączeniu ekspertyza M. Czerkasowa - Gasudarstwiennyj Akademiczeskij Instytut Żiwopisi, Skulptury i Architektury im. I. E. Riepina, St. Petersburg - z dn. 9. lipca 1996 r. (obraz po konserwacji).
W ekspertyzie z Petersburskiego Państwowego Akademickiego Instytutu Malarstwa, Rzeźby i Architektury Imienia I.E. Riepina, stwierdza się: "W wyniku technicznego, technologicznego i stylistycznego badania postanowiono: 1. W prawym dolnym rogu znajduje się podpis: "Ajwazowskij". Jego zarys i sposób naniesienia nie wzbudzają wątpliwości. 2. Stan materiałów malarskich wskazuje na powstanie obrazu w końcu XIX w. 3. Przeprowadzone porównanie analizowanego obrazu z oryginalnymi pracami I.K. Ajwazowskiego wykazuje podobieństwa w charakterze rysunku przygotowawczego i w konstrukcji (kompozycji) warstw malarskich. 4. Badanie rentgenowskie wykazało podobieństwo z rentgenowskim obrazem warstwy malarskiej w niepodważalnie autentycznych pracach I.K. Ajwazowskiego namalowanych na dwuwarstwowych podkładach. 5. Według stylistycznych cech badany obraz wykazuje podobieństwa z pracami I.K. Ajwazowskiego. 6. Autorstwo I.K. Ajwazowskiego zostaje potwierdzone. Ekspertyza przeprowadzona przez pracownika Rosyjskiego Muzeum - M. Czerkasową."
AJWAZOWSKI Iwan Konstantynowicz
Najwybitniejszy malarz rosyjski XIX w. W latach 1833-1837 studiował w Akademii Petersburskiej u Worobiewa i Tanneura. W 1844r. został głównym malarzem Sztabu Generalnego Floty Rosyjskiej. W 1847r. był profesorem Akademii Petersburskiej. W 1869r. brał udział w otwarciu Kanału Sueskiego. Odbył wiele podróży, był m.in. we Włoszech, Francji, Anglii, Hiszpanii, na Krymie i Ameryce. Od 1845r. mieszkał na stałe w Teodozji i otworzył tam w 1865r. własne atelier. Przyjaźnił się m.in. z Gogolem, Kryłowem i Puszkinem. Tematem jego prac były sceny religijne, rodzajowe, historyczne i symboliczne oraz portrety i pejzaże. Jednak najbardziej zasłynął jako marynista. Jego wczesne obrazy mają nastrój romantyczny. Od połowy lat 60-tych jego obrazy mają charakter realistyczny. Prace tego artysty są bardzo poszukiwane i wysoko cenione na aukcjach.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl