Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
SIEMIRADZKI Henryk | Salome

Henryk SIEMIRADZKI (1843 - 1902)

Salome

olej, deska, 52,5 x 38,5
sygn. l. g.: H Siemiradzki; na odwrociu ekspertyza dr Kazimierza Buczkowskiego z 1966 r.

Siemiradzki, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli akademizmu w sztuce europejskiej, należał do profesorskiego aeropagu najważniejszych europejskich akademii, m.in. rzymskiej, paryskiej, sztokholmskiej, turyńskiej i berlińskiej. Od 1877 r. był tytularnym profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu, swej macierzystej uczelni z czasu studiów. Urodzony w Biłhorodzie k. Charkowa pochodził z ziemiańskiej rodziny. W 1864 r. ukończył wydział fizyczno-matematyczny na uniwersytecie charkowskim. Następnie w l. 1864-70 odbył studia w petersburskiej ASP, po czym uzyskał sześcioletnie stypendium zagraniczne. W latach 1870-71 kontynuował naukę w akademii monachijskiej pod kierunkiem Karla von Piloty, po czym przez rok doskonalił swe umiejętności we Florencji, by w 1872 r. osiąść na stałe w Rzymie.
Repertuar tematyczny sztuki Siemiradzkiego był bardzo szeroki i zawsze podporządkowany akademickim rygorom; artysta oddawał się malowaniu antycznych tematów, rzymskich i wczesnochrześcijańskich, zarówno wielkich formatowo, narracyjnie rozbudowanych scen historycznych i religijnych, jak i intymnych, lirycznych w nastroju epizodów z życia codziennego dawnych Rzymian. Malował także pejzaże, obrazy mitologiczne i kompozycje alegoryczne. Na równi z sugestywnym oddawaniem luministycznych efektów uderzała w jego dziełach wirtuozeria w werystycznym odtwarzaniu rozmaitych faktur; artysta perfekcyjnie naśladował zarówno lśnienie szlachetnych kamieni i połyskliwość złotych ozdób jak i delikatność karnacji aktorów przedstawianych scen. Zgodne z akademickimi wymogami umiejętności warsztatowe przejawiają się także w oferowanym dziele należącym do wczesnej fazy twórczości Siemiradzkiego przypadającej na lata 70. Wyobrażenie Salome - dające pretekst do uwypuklenia rysunkowego kunsztu w odtwarzaniu biżuterii - wpisuje się tematycznie w nurt biblijno-rodzajowy (por. "Judyta", repr. Tygodnik Ilustrowany 1876, s. 277). Omawiane dzieło opublikowane zostało w kat. auk. UNICUM (31.03.1996).

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
SIEMIRADZKI Henryk

Urodził się w Pieczeniegach koło Charkowa w 1843 roku, zmarł w 1902 roku w Strzałkowie pod Częstochową. W 1864 roku skończył studia przyrodnicze na uniwersytecie w Charkowie i wstąpił do Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu. Studiował u B.P. Willewaldego i K.B. Wieniga. W 1870 roku otrzymał wielki złoty medal za obraz "Aleksander Wielki i lekarz jego Filip". Akademię ukończył z tytułem "kłassnyj chudożnik" I stopnia. Uzyskał też sześcioletnie stypendium zagraniczne. W 1877 roku za obraz "Pochodnie Nerona" otrzymał tytuł profesora Akademii w Petersburgu. W 1878 roku na Wystawie Światowej w Paryżu otrzymał złoty medal za obraz "Wazon czy kobieta" i francuską legię honorową. Po wystawie w Akademii św. Łukasza w Rzymie król Włoch mianował go komandorem orderu Św. Maurycego i Łazarza oraz otrzymał order Corona d`Italia. W swoich obrazach przedstawiał świat idealnej natury, architektury i idealnych ludzi. Wcieleniem doskonałości i źródłem tematów był dla niego antyk. Często malował obrazy wielopostaciowe. Wiele uwagi poświęcał światłu, atmosferze przestrzennej i pejzażowi oraz dekoracyjnej stronie dzieł

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl