Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
SIEMIRADZKI Henryk | RZYMIANKA, 1883

Henryk SIEMIRADZKI (1843 - 1902)

RZYMIANKA, 1883

olej na płótnie, 42 x 25,2 cm sygnowany u dołu po prawej: "H. Siemiradzki" i "1883"
Na odwrocie "Orzeczenie" Kazimierza Buczkowskiego z 31 XII 1955 r. o autentyczności obrazu.
Na krośnie szczątki naklejki wystawowej "Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych w Król. Polsk.", zapewne z jednej z wystaw pośmiertnych Siemiradzkiego (1902, 1903).

Syn kresowego Polaka z Nowogródka - oficera w służbie rosyjskiej - urodził się w Biełgorodzie pod Charkowem. Pierwszym jego nauczycielem rysunku w gimnazjum charkowskim był S. Bezpierczny. W 1864 ukończył wydział nauk przyrodniczych na Uniwersytecie charkowskim. W latach 1864-1870 (za namową Bezpiercznego) studiował w petersburskiej Akademii Sztuk Pięknych zdobywając złote i srebrne medale. Po ukończeniu studiów otrzymał stypendium i wyjechał w 1870 do Monachium, gdzie przez rok studiował w tamtejszej Akademii u Karla v. Pilotego. Od 1870 przebywał dwa lata we Florencji, a w 1872 osiedlił się na stałe w Rzymie. Często odwiedzał Kraków i Warszawę, później przyjeżdżał w lecie do swego majątku Strzałkowo w Radomskiem, gdzie zamieszkał na parę miesięcy przed śmiercią. Był członkiem Akademii Św. Łukasza w Rzymie, Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu, Berlinie, Sztokholmie, Paryżu i Turynie, a od 1877 tytularnym profesorem Akademii Petersburskiej.
Był wybitnym malarzem-akademikiem, a tematów do swych obrazów szukał w starożytności. Malował głównie sceny antyczne, zwłaszcza sceny z życia codziennego starożytnych Greków i Rzymian, także obrazy religijne, historyczne i krajobrazy. Pogoda tych scen, ich rodzajowa zwyczajność pozwalały widzowi na błyskawiczną wędrówkę w dawność i nietrudną identyfikację z malowanymi bohaterami. Malował to, co u jego klienteli zaspakajało wyobrażenie o szczęściu i zmysłowości - pięknych młodych ludzi żyjących w sielankowej harmonii z naturą - błękitnym niebem, spokojnym morzem, bezwietrznymi drzewami. Malował w gruncie rzeczy wyobrażenie o starożytnym raju, Arkadii, krainie nieustającego święta.
Zajmował się również malarstwem dekoracyjnym, wykonał m.in. w 1896 kurtynę dla teatru krakowskiego, a w 1900 dla teatru lwowskiego, jak też zamówienia dla licznych cerkwi i budynków publicznych w Rosji.
Jego kariera była chyba największym światowym sukcesem, jaki odniósł polski malarz, wymiernym w uznaniu, znakomitych apanażach, powozach, koniach i posiadłościach. Jego willa w Rzymie przy Via Gaeta, gdzie żył jak prawdziwy książę malarzy, należała do atrakcji miasta, której zwiedzanie zalecały przewodniki turystyczne. Wzorem wielkich akademików swej epoki żył otoczony iście książęcym przepychem, odbierał hołdy królewskiego dworu włoskiego i wybitnych osobistości odwiedzających jego pracownię. Płótna artysty przyjmowała enuzjastycznie publiczność miast europejskich.
Prezentowany obraz zawiera charakterystyczne cechy malarstwa Henryka Siemiradzkiego, z jego maestrią wydobycia nastroju sceny z czasów antycznych, uchwycenia efektów śródziemnomorskiego słońca i wielości barw. Kompozycja powstała w 1883 w dojrzałym okresie twórczości artysty, kiedy to powstały jego dzieła jak "W pogoni za motylem", "Siesta Patrycjusza", "Szczęście rodzinne", "Pieśń niewolnicy" oraz plafon dekoracyjny w pałacu Zawiszów w Warszawie ("Walka światłości z ciemnością").

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
SIEMIRADZKI Henryk

Urodził się w Pieczeniegach koło Charkowa w 1843 roku, zmarł w 1902 roku w Strzałkowie pod Częstochową. W 1864 roku skończył studia przyrodnicze na uniwersytecie w Charkowie i wstąpił do Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu. Studiował u B.P. Willewaldego i K.B. Wieniga. W 1870 roku otrzymał wielki złoty medal za obraz "Aleksander Wielki i lekarz jego Filip". Akademię ukończył z tytułem "kłassnyj chudożnik" I stopnia. Uzyskał też sześcioletnie stypendium zagraniczne. W 1877 roku za obraz "Pochodnie Nerona" otrzymał tytuł profesora Akademii w Petersburgu. W 1878 roku na Wystawie Światowej w Paryżu otrzymał złoty medal za obraz "Wazon czy kobieta" i francuską legię honorową. Po wystawie w Akademii św. Łukasza w Rzymie król Włoch mianował go komandorem orderu Św. Maurycego i Łazarza oraz otrzymał order Corona d`Italia. W swoich obrazach przedstawiał świat idealnej natury, architektury i idealnych ludzi. Wcieleniem doskonałości i źródłem tematów był dla niego antyk. Często malował obrazy wielopostaciowe. Wiele uwagi poświęcał światłu, atmosferze przestrzennej i pejzażowi oraz dekoracyjnej stronie dzieł

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl